45 dakikada sorundan kurtulun

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Testis toplardamarlarındaki genişleme yani varikosel sperm sayı ve kalitesini düşürerek erkeğin baba olma şansını azaltıyor. Tedavisi ameliyat. Eğer tek testisinizde varikosel varsa 45 dakikalık ameliyat sonrası sağlığınıza kavuşabilirsiniz...

SORU: İsteksizlik yüzünden zor durumdayım

42 yaşındayım ve 11 yıllk evliyim. Sorunum cinsel isteksizlik. Bir ay ilişkiye girmesem aklıma gelmiyor. Bir de ilişkiye başladıktan sonra ereksiyon halimi koruyamıyorum. Birçok kez başarız oldum. Ancak ilaç alınca ereksiyonu sağlayabiliyorum. Acaba vücudumda bir şeyin eksikliği mi var? Şekerimi ölçtürdüm normal çıktı. Testosteron eksikliği olabilir mi? Bunun bir çaresi yok mu? CEVAP İsteksizlik ve iktidarsızlık farklı konulardır fakat başarısızlık ve stres, zaman ile isteksizlik nedeni de olabilir. Cinsel isteksizlik hormonal veya psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Androloji konusu ile ilgilenen bir üroloji uzmanına başvurunuz.

SORU: Mikrocerrahi yararlı mı?

5 yıl önce sol greyt 2 teşhisi ile varikosel ameliyatı geçirdim. 1 yıl önce muayene oldum ve nüks varikoselim olduğunu ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. İki kez aşılama denedik olmadı. Bir ay önce de tüp bebek denedik, tutmadı. Ben tekrar ameliyat olmaya karar verdim. Ama mikrocerrahi yöntemi ile ameliyat olmam gerektiğini öğrendim. Ne yapabilirim? CEVAP Yeterli olmayan bir cerrahi uygulandıysa varikosel ameliyattan sonra da devam edebilir ve sperm değerlerinde düzelme görülmeyebilir. Bazı durumlarda ise yetersiz ameliyat ilk başlarda bir miktar fayda gösterse de bir süre sonra değerler eski değerlerin de altına düşebilir. Bu durumda tecrübeli ellerde yapılacak düzeltici mikrocerrahi çözüm olabilir. Maalesef uzun yıllar varikosel ameliyatının uygun olmayan kişilere hatta varikoseli dahi olmayanlara yapılması ve birçok defa ameliyatın eski teknik nedeni ile yetersiz kalması sonucu kadın-doğum doktorları arasında bu ameliyatın pek faydalı olmadığına dair hatalı bir kanı oluşmuştur. Mikrocerrahi ameliyat sonrası birçok uygun hastada başka bir tedaviye gerek kalmadan hamilelik sağlanabildiği gibi, bir kısım çift aşılama yöntemi ile sonuç alabilmekte, en azından varikoseli ortadan kalkan erkeklerin spermleri tüp bebek uygulamalarında daha yüksek oranda hamilelik sağlayabilmektedir.


SORU: Varikosel ameliyatı olmam gerekiyor ama...

Varikosel şüphesi ile doktora gittim. Elle yapılan muayene sonucu doktor varikosel olduğumu ve sperm testi yaptırmam gerektiğini söyledi. Test sonucuna göre hiç canlı sperm yok. İki kez daha farklı yerlerde tahlil yaptırdım. Canlı spermin olduğu ancak varikosel nedeniyle sperm sayımda azalma olduğu ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. Tek taraflı varikosel ameliyatı kaç saat sürer? Kaç günde taburcu olurum? CEVAP Tek taraflı mikrocerrahi varikosel ameliyatını yaklaşık 45 dakikada yapmaktayım. 1 gece hastanede kalmanız uygundur.

Yazarlarımızdan

06 Mayıs 2021, Perşembe 11:28
06 Mayıs 2021, Perşembe 07:02
06 Mayıs 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder