Acil ameliyat gerekir

14 Nisan 2014, Pazartesi 05:00
AA

SORU: Eşimin sperm sayısı çok düşük Eşim 40, ben ise 35 yaşındayım. 1 yıllık evliyiz. Çocuk istiyoruz. Doktora gidip gereken testleri yaptırdı. Bende bir sorun yok ama eşimin sperm sayısı düşük çıktı. Ürolog 3 ay kullanması için bir ilaç verdi. 3 ay sonunda yeniden sperm sayımı yaptıracakmış. Bu durum moralimizi bozdu. Bu sayı çok mu düşük? İlaç fayda sağlar mı?

CEVAP Kullandığınız ilaç benim tercih ettiklerimden biri olmamak ile birlikte yapılan hormon tetkikleri uygun ise ve varikosel veya başka bir infertilite saptanmıyor ise sayıları arttırmak için ilaç kullanılabilir.

SORU: İlişki sırasında ereksiyon bitiyor 38 yaşındayım. Bana venöz kaçak teşhisi konuldu. Tedavi amaçlı ilaç kullanmamı önerdiler. İlaç kullandığım zaman sorun yok ama ben bu ilacı hep mi kullanmalıyım? Bir doktor “Venleri bağlamalıyız” dedi. Ama diğer doktorlar “Hayır” dedi. Ne yapmalıyım?

CEVAP Penisin kan ile dolan ve basınç ile sertleşen kavernöz cisim adı verilen yapılarının sertliğini koruması için toplar damarların belirli bir süre penisteki kanın hızlı olarak çıkışına izin vermemeleri gerekmektedir. Bu durum gerçekleşmez ise venöz kaçaktan bahsedilir. Ama bu durum epey nadir olarak rastlanan bir durumdur. Tanı yöntemlerinin yetersizliği ve psikolojik etkenlerin de baskınlığı sonucu ultrason ve röntgen gibi teknikler ile saptanarak konulan venöz kaçak tanılarının çoğu gerçek değildir. Bu nedenle bu yanıltıcı tanı ile gerçekleştirilen ameliyatların da hiçbir faydası olmamaktadır. Bir operasyon kararı vermeden önce, bu ameliyatlarda deneyimli bir üroloji-androloji uzmanından mutlaka görüş almanızı öneririm. Bu şekilde bir tanı ile bana ameliyat olmak için başvuranlardan bugüne kadar çok azını ameliyat ettim.

SORU: Testis dönmesi tedavi edilir mi? 17 yaşındayım. Geçtiğimiz günlerde testisimdeki ağrıyla uyandım ve ailem beni doktora götürdü. Bana “Testisin dönmüş” dedi. Testis dönmesi nedir, tedavisi var mıdır? Ne olur bana yardımcı olun.

CEVAP Testis torsiyonu çok önemli bir testis hastalığıdır. Bu hastalıkta testislere kan taşıyan damarların bulunduğu spermatik kord kendi etrafında burulmakta, spermatik damarlar kan taşıyamamakta ve eğer bu durum erken bir zamanda düzeltilmezse testis nekroze (kangren) olmakta ve kaybedilmektedir. Torsiyon riski, puberte döneminde en fazladır. Ameliyat edilmemiş inmemiş testislerde de risk yüksektir. Genellikle ani gelişen testis ve kasık ağrısı, bulantı ve kusma olur. Bazen de şikayetler yavaş gelişir ve bu durum tanıda gecikmelere neden olabilir. Tedavisi acilen, 1-2 saat içinde dönmenin düzeltilmesi olup bu genellikle ameliyat ile yapılabilir. Testis dönmesi çok önemli bir hastalık. Çünkü testislere kan taşıyan damarlar görevini yerine getiremiyor. Eğer erken müdahale yapılmazsa testis fonksiyonunu yitiriyor. Belirtileri testis, kasık ağrısı, bulantı ve kusmadır. 1-2 saat içinde hasta ameliyat edilmelidir

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.