Azalabilir takip edin

03 Mart 2017, Cuma 05:00
AA
Erkeklerdeki meni miktarı meni keselerinin büyüklüğüne bağlı olarak artabilir. Meni keselerinin tıkalı olduğu durumlarda, doğuştan olmadığı hallerde, sinirleri etkileyen şeker gibi hastalıklarda ve prostat ameliyatları sonrası meni miktarı azalabilir. Bunu iyi takip edin ve uzmana başvurun. 

SORU: Meni gelmiyor 19 yaşındayım. Her gün 2 defa mastürbasyon yapıyorum ama sadece zevk suyu geliyor, meni gelmiyor. Bunun nedeni nedir?

CEVAP

Ejakülasyonda normal olarak 1.5 cc ve üstünde bir miktar boşalır. Boşalmalar arasındaki sürenin uzaması, bazı kişilerde meni keselerinin daha büyük olması ve daha fazla salgı yapması sonucu bu miktar artabilir, nadiren 8-10 cc’ye kadar çıkabilir.

Ejakülatın miktarının fazla olması içindeki sperm yoğunluğu normal sınırlar içinde olduğu sürece herhangi bir sorun yaratmaz. 2-3 günlük cinsel perhiz sonrası olmak şartı ile miktarın azlığı ise 1 cc altında ise kısırlık açısından bir sorun olabileceğini düşündürür, normal dışı bir durumdur.

Meni keselerinin kanallarının tıkalı olması veya bu kanalların kısmen veya tamamen doğuştan gelişmemiş olması hallerinde meni boşalmada 1 cc altında gelir. Ayrıca ileri derecede şeker hastalığı gibi sinirleri etkileyen sistemik hastalıklarda veya prostat gibi ameliyatlar sonrası da boşalmanın geriye, idrar kesesine doğru olması sonucu meni miktarı azalabilir veya tamamen yok olarak kuru ejakulasyon denilen durum ortaya çıkabilir. Tüm bunların detaylı tetkikleri üroloji uzmanları tarafından yapılır, uygun olanlarda endoskopik cerrahi yöntemler ile tedavi sağlanabilir.

SORU: Önlem alabilir miyim? Babamı 3 yıl önce prostat kanserinden kaybettim. 42 yaşındayım. Prostat büyümesi ve kanserine karşı ne gibi önlemler almamız gerekir?

CEVAP

Prostat kanserinde ailevi olarak risk artışı mevcut. 45 yaşından sonra ürolog kontrolü altında olun. Yani düzenli olarak her 6 ayda bir muayene ve PSA’larınızı yaptırmanızı önemle tavsiye ederim.

SORU:

Nedeni kasık fıtığı mı? Ocak’ta sağ kasıktan ameliyat oldum. Şimdi sol taraftaki testisimin yumurtası çok büyük. Büyümesinin sebebi kasık fıtığı olması mı?

CEVAP

Kasık fıtığı ameliyatı sırasında yumurtanın lenf kanallarının bağlanarak etrafındaki sıvı birikmesi bu duruma yol açabilir. Bunu hidrosel adı verilir. Bu durum birkaç ay içinde düzelebilir veya daha da ilerleyerek sizi rahatsız edecek boyutlara gelebilir. Gerekirse bir ameliyat ile düzeltilebilir.

SORU: Tedaviye gerek var mı? 25 yaşındayım. Çocukluğumdan beri testislerimden biri hep yukarıda, yan yana geliyor, ağrı yapmıyor. Tedavi ya da teste gerek var mı?

CEVAP

Ayakta durmaktayken bir testisin diğerinden daha sarkık olması tamamen normal, fizyolojik bir durumdur, yürümeyi de kolaylaştırır. Bu nedenle tedavisi mevzubahis değildir, endişe etmeyiniz.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.