Bitkiden medet ummayın

28 Ekim 2016, Cuma 16:00
AA
Sperm hücrelerinin hareketlilik oranında veya ileri hareket etme hızlarındaki düşüklük kısırlık nedenlerinden. Spermlerin hareketliliğini arttırdığı bilinen ilaç veya bitki yok. Hatta fazla kullanımda karaciğer bozulukluğuna neden olabiliyor.

SORU: Peyroninin çaresi nedir?

28 yaşındayım ve peyroniden şikayetçiyim. Cinsel organım yukarı doğru iyice kıvrıldı. Bana bunun tedavisi ve gereken ilaçları söyler misiniz?

CEVAP

Peyroni hastalığı için herhangi bir ilaç önermiyorum. Durumu takip etmek, gerekirse ve zamanı geldiğinde ameliyat etmek lazım. Bu hastalığın izlenme sürecinde hasta ve doktorun yakın iletişimde bulunması, hastanın sürekli ve yeterli bilgilendirilmesi önemlidir.

SORU: Sperm sayım çok düşükmüş

1.5 senelik evliyim ve 30 yaşındayım. Sperm tahlili yaptırdım. İleri atım çok düşük olduğu için çocuğum olmuyor. 2 tane ilaç verdiler. Bunları 2 ay içtim ama hiçbir sonuç alamadım. İlaçlardan sonra bir kez daha tahlil yaptırdım ama ikisi arasında hiç fark yoktu. Ne yapayım?

CEVAP

Sperm hücrelerinin hareketlilik oranlarında veya ileri hareket etme hızlarındaki düşüklük erkeklerdeki kısırlık nedenlerinden biridir. Bu durum varikosel nedeni ile ortaya çıkar ise başarılı ve tercihen mikrocerrahi ameliyat ile düzelme sağlanabilir.

Eğer varikosel mevcut değilse, spermlerin hareketliliğini artırdığı bilimsel olarak ortaya konulmuş herhangi bir ilaç veya bitki mevcut değildir.

Sperm sayı ve hareketliliğini artırmak için halk arasında çokça kullanılan bitki veya aktardan temin edilen maddelerin sperm sayısı ve hareketliliğini artırma konusunda hiçbir etkiler yoktur. Hatta bu gibi şeylerin fazla kullanılmaları karaciğer bozulukluğuna dahi neden olabilmektedir.

SORU: Hiç sperm gelmiyor, neden?

18 yaşındayım. Mastürbasyon yaptığımda hiç sperm gelmedi. Çok korkuyorum. Arkadaşlarımın hemen hepsinden sperm geliyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Ejakülasyon, yani boşalma sırasında meni gelmemesi normal bir durum değildir, bir sorun olduğunu gösterir. Bu duruma aspermi adı verilir. Meniyi oluşturan salgının çok büyük kısmı prostatın arkasında bulunan ve vesiküla seminalis adını alan bir çift meni kesesinden kaynaklanır, normal bir boşalmada ortalama 1,5-3 cc arası normal miktardır, cinsel perhize bağlı artma ve azalma gösterir.

Vesiküla seminalislerin veya boşaltım kanallarının doğuştan eksik olması veya bir enfeksiyon nedeni ile tıkanması bu duruma sebep olabilir. Nörolojik bir hastalığı olanlarda ve bazı şeker hastalarında ise meninin dışarıya boşalmak yerine, arkaya yani idrar kesesine boşalması nedeni ile meni gelmemesi görülebilir.

Boşalma sırasında meni gelmemesi mutlaka bir ürolog tarafından değerlendirilmelidir, ilaç veya ameliyat ile bu sorun halledilebilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.