Değişiklik başlıyor ama...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
40 yaşındaki erkeklerin vücudunda değişiklikler oluyor, bu normal. Kas yapıları, performansları, hormonları inişe geçiyor ama cinselliği de öğrenmiş, tecrübelenmiş oluyorlar. Hem kendilerini hem de ilişkiyi kontrolleri altında tutabiliyorlar.

SORU: Cinsel isteğim eskisi gibi değil

43 yaşında, 15 yıllık evliyim. Eskisi kadar istekli değilim. Cinsel ilişkiye girmek bana çok cazip gelmiyor. Acaba bu yaşla mı ilgili?

CEVAP

40 yaşından sonra erkeklerin hormon dengeleri, kas yapıları, performansları inişe geçer. Ama bir yandan da bu yaşlar erkeklerin cinsel deneyim açısından en iyi oldukları dönemdir; ilk uyarılma, boşalma, orgazm sonrası yeniden uyarılmayı daha iyi kontrol ederler. Eğer erkeklerin eşleri de aynı yaştaysa, bu dönemde cinsel yaşamda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Çünkü 45-50 yaş arasında kadınlarda menopozun belirtileri görülür. Menopoz kadınları cinsellikten uzaklaştırabilir, bu da erkeklerin cinsel yaşamını sekteye uğratır.

SORU: Aşılama yaptıralım mı?

Sperm testi yaptırdım, varikosel teşhisi konuldu. Ameliyat konusunda kafam karışık. Eşim ve ben ameliyattan önce aşılamaya karar verdik. Test sonuçlarımı size yolluyorum. Acaba bu sonuçlara göre aşılama yaptırmamız doğru mu?

CEVAP

Varikosel bulunan hastalarda sperm sayısı azalmakta, hareketliliği azaltmakta, yapısını bozmakta ve tüm bunlar uzman bir androloji laboratuvarında ehil ellerde yapılan spermiyogramlarda saptanabilir. Ama ayrıca varikosel nedeniyle spermlerin içindeki DNA zincirlerindeki parçalanma oranlarının arttığı da ortaya konulmuştur ve bu durum spermin yumurtayı döllemesini zorlaştırmakta, dölleme olsa dahi erken düşük riskini artırmaktadır.

Bu neden ile el muayenem ile gerçekten varikosel olduğunu saptadığım hastaları ameliyat etmeden aşılama veya tüp bebek uygulamalarına yönlendirmiyorum. Gereksiz yere sağlık riskleri ve maddi kayıplara yol açmadan mikrocerrahi varikosel ameliyatı ilk basamak olarak uygulanmalıdır.

SORU: Sertleşmiyor

30 yaşındayım, 2.5 yıldır vücut geliştirme yapyorum ve 1.5 aydır besin desteklerinden kullanıyorum. Sorunum sertleşme olmaması. Sabahları çok az sertleşme oluyor ama tam olmuyor. İlişki sırasında az oluyor ve devamında kayboluyor. Çok istekliyim. Kadınlar beni tahrik ediyor ama kısa zamanda hevesim kayboluyor. Stresten olabilir mi?

CEVAP

Herhangi bir hormon veya hormonları etkileyen ilaç kullanmadığınıza göre böyle bir risk altında değilsiniz. Bahsettiğiniz gibi stres bu tip performans sorunlarının kaynağı olabilir. Tabii bu konuda ayırıcı tanı yapılıp kesin tanının koyulması ve sorunun giderilmesi için bu konularla ilgilenen bir üroloji uzmanına, tercihen bir androloğa başvurmalısınız.

Yazarlarımızdan

27 Ocak 2021, Çarşamba 11:02
27 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
27 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
27 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder