Ergenlikte büyüme olabilir

13 Mayıs 2015, Çarşamba 05:00
AA

Erkeklerde memelerin büyümesi jinekomasti adlı hastalığı işaret eder. Ergenlik çağında erkek çocuklarda memelerde büyüme görülebilir ama nedenini araştırmak lazım. Bunun için en kısa zamanda bir uzmana başvurun

[[HAFTAYA]]

SORU: Memelerim büyüdü, ne yapacağım?

23 yaşındayım. Erkekler ergenlik çağına girince meme uçları şişiyormuş galiba. Ben ergenlik çağına girdikten sonra benim meme uçlarım şişti. Kaç yıl oldu geçmiyor. Bu rahatsızlığı giderbilmem için ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Erkeklerde memelerin büyümesine jinekomasti adı verilir. Ergenlik çağında erkek çocuklarda sizin de bahsettiğiniz gibi memelerde geçici bazı değişiklikler görülebilir.

Durumunuzun genetik yapınızdan mı kaynaklandığını ya da endokrinolojik yani vücudun iç salgı bezlerinden mi kaynaklandığını öğrenmek için tercihan endokrinoloji konusunda uzman bir iç hastalıkları doktoruna başvurarak tetkiklerinizi yaptırmalısınız.

SORU: Ameliyattan sonra boşalırken sorun yaşar mıyım?

52 yaşındayım, prostat büyümesi teşhisi konuldu. Ameliyat olmam gerekiyormuş. Ama benim bazı endişelerim var. Prostat ameliyatından sonra cinsel hayatımda ya da boşalırken sorunlar ortaya çıkar mı?

CEVAP

Hayır, boşalmayla ilgili sorun olmaz. Ancak hasta cinsel ilişkiden sonra dışarı değil, idrar kesesine boşalır; meni daha sonra idrarla dışarı atılır. Eğer ameliyat sırasında mesane boyu korunursa böyle bir sorun meydana gelmez.

Hastalarımız bu durumu bazen çok abartır. ‘Menim kesildi’ diye bize gelirler; ama bu durumun cinsel sağlığa zararı yok. Yalnız meni dışarı gelmediği için doğal yollardan hastanın çocuk sahibi olabilmesi mümkün değildir.

Zaten bu yaştaki erkeklerin genellikle çocuk problemi olmuyor. İsteyen hastalar da mikroenjeksiyon yöntemiyle çocuk sahibi olabilir. Bu yöntemde testisten direkt sperm alınır. Sperm laboratuvar ortamında kadının yumurtasının içine enjekte edilir. Daha sonra döllenen yumurta kadın rahmine bırakılır. Böylece gebelik başlar.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.