Erkeği bıktırıyor

18 Ocak 2015, Pazar 05:00
AA

Erkeklerin 40 yaşında sonra inişe geçen cinsel yaşamı üzerinde bir de prostat sorunu eklenince istek yok oluyor. Çünkü prostatı olan erkek tuvalete gidip gelmekten, canının yanmasından öyle bıkıyor ki cinsel ilişkiye ilgisi kalmıyor

SORU: İsteksizlikten dertliyim

44 yaşındayım. 6 ay önce vücudumdaki kılların dökülmesi sonucunda doktora gittim. Hipofiz MR’ı çekildi. Bu arada cinsel isteğim yok, sertleşme olmuyor. Bir aydır testosteron hormonunu arttırmaya yarayan bir jel kullanıyorum. Cinsel organım da küçüldüğünü hissediyorum. Acaba hastalıktan mı? Eski günlerime dönebilir miyim?

CEVAP

[[HAFTAYA]]

Beynin hipofiz bölgesinde görülen bu kitle prolaktin hormonunun artmasına ve testosteron hormonunun azalmasına yol açar. Bunun sonucunda kişide libido yani cinselliğe olan ilgi ve dolayısı ile cinsel aktivite azalır. Adenom türündeki bu kötü huylu olmayan ur, küçük ise ilaç tedavisi, daha büyük olduğu hallerde ise ameliyat gerekir.

SORU: Prostatım cinsel yaşamı etkiler mi?

Yaşım 56. 30 yıllık evliyim. Prostatım büyüyor ve bazı sıkıntılarım var. Tarif ettiğiniz belirtiler bana uyuyor. Acaba prostat büyümesi cinsel yaşamımı etkiler mi?

CEVAP

Şikayetlerin derecesine bağlı olarak erkeklerde 50’li yaşlardan itibaren sertleşme sorunu ortaya çıkabilir. Diyelim, 60 yaşında birinin prostatı çok büyüdü. Bu yüzden de sürekli tuvalete gidip, idrar yaparken yanmalar, sızılar yaşıyor. Akşam yatağa yattıktan sonra 1-2 saatte bir tuvalete kalkma ihtiyacı duyuyor. Bu durumdaki birinin odaklandığı tek şey idrar problemleri olur. Öyle ki, sinemaya gittiğinde ilk önce tuvaleti gözüne kestirir. İşte tüm bunlar cinsellikten uzaklaşmak için yeterli sebep. Kişi öyle sorunlar yaşıyordur ki, cinsellik umurunda bile değildir. Maalesef bu şikayetler sertleşme sorununu da tetikleyebilir. Zaten 40’lı yaşlardan sonra erkeklerin cinsel yaşamında bir iniş süreci olur; performansta bir azalma süreci başlar. Bir de bunun üstüne prostatın yol açtığı belirtiler eklenince hasta sertleşme sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Eğer hasta bir üroloğa başvurursa önce prostat yakınmaları ortadan kaldırılır, buna bağlı olarak da sertleşme sorunu düzelir.

SORU: İlişkide korunmadım

23 yaşındayım, 1 yıl önce bir kadınla cinsel ilişkiye girdim. 3-4 aydır da penisimin civarında sivilceye benzer şeyler çıkmaya başladı. Penisimde yok ama kasığım etrafında var. Acaba AIDS mi oldum?

CEVAP

Korunmasız yapılan cinsel ilişki birçok değişik hastalığın geçmesine sebep olabilir. Bunların bazıları ise ciltle ilgili, yani dermatolojiktir. Mutlaka bir üroloji veya dermatoloji uzmanına başvurarak muayene olmalı ve gereken tedaviyi yaptırmalısınız. AIDS olma ihtimalinizi ise çok düşük görüyorum.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.