Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu Faydalı olacak mı?
HABERİ PAYLAŞ

Faydalı olacak mı?

Varikosel ameliyat edilmiş ama başarı sağlanamamışsa düzeltmek için mikrocerrahi operasyon seçeneği düşünülebilir. Bunun için varikosel incelenir, gereken tahliller yapılır. Eğer ameliyat fayda sağlayacaksa mikrocerrahi hastaya uygulanır.

SORU: Mikrocerrahi işe yarar mı?

42 yaşındayım. Varikoselim var. 10 yıl önce operasyon geçirdim. Sperm sayım 2 milyondan 7-8 milyona çıktı. Aşılama ile çocuğumuz oldu. Mikrocerrrahiden bahseden yazınızı okudum. Nereye müracaat etmeliyiz?

CEVAP

Şu anda varikoseliniz olup olmadığının saptanması ve tahlillerinizin yenilenmesi lazım. Bunların neticesine göre, eğer yapılan ameliyat varikoseli ortadan kaldırmakta başarısız olmuşsa ve tahlillerinizden de fayda göreceğiniz öngörülüyorsa mikrocerrahi varikosel ameliyatı açısından uygun olabilirsiniz. Bu ameliyat çeşitli üniversite hastanelerinde veya özel hastanelerde yapan uzmanlar var. Ama bu konudan kendinizin araştırma yapması şart.

SORU: Prostatitin tedavisi var mı?

30 yaşındayım. Sorunum idrarımı yaparken çok zorlanmam. Doktora gittim, prostatit olduğumu söylediler. Prostatit nedir? Tedavisi var mı?

CEVAP

Prostatitler, prostat iltihabıdır. Ani, çok şiddetli bir prostat iltihabı olduğunda insanı hastaneye aceleyle getiren, idrarı yapamaz duruma düşüren bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak gençlerde görülür. Cinsel yolla kadınlardan bulaşan mikroplarla oluşur. Hijyene dikkat etmemek de prostat iltihabına neden olabilir. Yüksek ateş ve idrar yapamama gibi şikayetlerle başlar ve kişiyi yatağa düşürebilir. Prostatın iltihabını tam olarak tedavi edilmesi zordur. Çünkü bu organın içine antibiyotikler zor geçer.

Belirtiler 1-2 haftada ortaya çıkar

İltihap bu nedenle kronik yani müzmin hale gelip yıllarca insanı süründürebilir. Bu nedenle özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklarda çok dikkatli tetkik yapılması ve doğru tedavi edilmesi gerekir. Doğru tedavi edilmezse yıllarca bu durum devam eder ve sonucunda da kısırlık bile ortaya çıkabilir. Hastalıklı kişiyle beraber olduktan 1-2 hafta sonra idrar yolunda sızlama, kaşıntı, akıntı görülebiliyor. Bu durumdaki erkeğin mutlaka üroloji uzmanına başvurması gerekir. Akıntıdan kültür yapılmadan rastgele kullanılan antibiyotikler, zaman içinde kronik prostatit, kısırlık gibi kalıcı sorunlara yol açabilir.

SORU: Spermin rengi kısırlıkla ilgili mi?

19 yaşındayım. Sperm renginin koyu renkte olmasının kısırlıkla ilgisi var mı?

CEVAP

Meninin rengi, miktarı gibi fiziki özellikleri bir uzmana kişinin durumu ile ilgili bazı ipuçları verebilir. Gerçeği öğrenmenin en kolay yolu ise androloji bölümü olan bir laboratuvarda meni tahlili yaparak sonuçlarını bir üroloji uzmanı ile birlikte değerlendirmektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder