Prof. Dr. Teoman KadıoğluHer şey yolundaysa...
HABERİ PAYLAŞ

Her şey yolundaysa...

Cinsellik yemek, içmek ve uyumak kadar doğal bir ihtiyaç. Ama her şeyden etkilendiğini unutmayın. İlaçlar, ağrılar, ışık, üzüntü, rüzgar hatta renkler bile bu konuda etkili. Hayatında her şey yolunda giden kişilerde cinsellik ön plana çıkar

SORU: Cinsel isteği arttıran ilaçlar var mı?

26 yaşındayım. İnternette pek çok ilan görüyorum. Bazı ürünlerin cinsel isteği arttıdığı söyleniyor. Cinsel isteği artıran ilaçlar ve besinler var mı?

CEVAP

Cinsellik psikolojik ve fiziksel sağlıklı olma halinin sonucunda oluşan normal bir vücut fonksiyonudur. Dolayısıyla tüm fiziksel ve psikolojik yapımızdan ve onları etkileyen her türlü iç ve dış tesirden etkilenir; rüzgardan etkilenir, ışıktan etkilenir, renklerden etkilenir, ağrılardan etkilenir, üzüntüden etkilenir. Dolayısıyla fiziksel ve ruhsal açıdan bize etki yapan tüm faktörler gibi çeşitli besin ve ilaçlardan da etkilenir.

Haberin Devamı

Testosteron düşükse...

Göz önünde tutulması gereken husus bu etkinin direkt cinsel performans üzerine olmayıp, fiziksel ve ruhsal durumumuzu etkileme sonucu ortaya çıkmasıdır. Tabiidir ki sırtı pek, karnı tok dediğimiz fiziksel ve ruhsal sağlığı tamamen yerinde olan kişinin gündeminde cinsellik daha çok yer alacaktır. Herhangi bir ilaç ve besinin belli hormonlar vs. üzerinden etkiyerek normal bir insanda cinsel isteği arttırdığı görülmemiştir.

Herhangi bir hastalık veya yaşın ilerlemesi nedeniyle özellikle testosteron düzeyi düşenlerde uygun doz tedaviyle enerji ve cinselliğin artabileceği bilinir. Anti-aging denilen yaşlanmaya karşı tedavilerin de kökenini genel sağlıklı yaşam ve beslenme kuralları ile yaş ile bozulabilen hormon dengesinin düzeltilmesi oluşturmaktadır.

SORU: Testislerim farklı

25 yaşındayım, çalışıyorum. Spermim sarı. Testislerim genelde sert ve toplu bir şekilde duruyor. Normalde sarkık olması gerekmez mi?

CEVAP

Meninin rengi çeşitli nedenlerle kişiler arasında bir miktar fark gösterebilirse de bu durumlarda tanı sadece görüntü ile konulamaz, mutlaka laboratuvar tetkiki gereklidir. Testislerin sarkık olup olmaması testislere olduğu kadar skrotum adı verilen haya torbasının kas yapısının ortam ısısı karşısında verdiği tepkiye de bağlıdır.

Haberin Devamı

Sperm üretimi belirli bir ısıda gerçekleşebildiğinden tüm bu kas yapıları testisleri vücuda soğukta yaklaştırıp sıcakta testisten uzaklaştırarak ısı dengesini yani termoregülasyonu sağlarlar. Bu nedenle bu değişken durum bir rahatsızlık belirtisi değildir.

Testislerinizin boyut farkına gelince; bu durum belirli bir noktaya kadar tabii olmakla birlikte boyut farkının çok belirgin olması ve özellikle giderek artması birçok değişik hatta hayati önem taşıyan hastalığa sebep olabileceğinden bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır.

SORU: Kısırlık belirtisiymiş

20 yaşındayım. Testislerimden biri diğerine göre daha küçük. Çevreden duyduğuma göre bu kısırlık belirtisiymiş, doğru mu?

CEVAP

Testisler arasında hafif bir boyut farkı olması tek başına hastalık belirtisi değildir ve tek başına kısırlıkla ilgisi olmayabilir. Bu durum bir testisin yeterince büyümediği veya soruna bağlı olarak küçüldüğü anlamına gelebileceği gibi diğer testisin sorun nedeniyle büyümesinden de kaynaklanabilir. Bu gibi durumlar iltihap gibi basit ve tedavi edilebilir nedenlerden olabilirse de testis tümörünün de göz ardı edilmemesi gerekir.

Haberin Devamı
Sıradaki haber yükleniyor...
holder