İki yönlü tedavi

22 Ekim 2013, Salı 05:00
AA

Psikolojik nedenli sertleşme sorununda çözüm bazen raydan çıkan oyuncak bir trenin raya geri yerleştirilmesi kadar basittir. Psikolojik destek ve geçici ilaç tedavisi ile sorun ortadan kalkar ve erkeğin hayatında her şey yoluna girer

SORU: İktidarsızlık birden bire olur mu? 47 yaşındayım. Bir kadınla girdiğim ilişkide sertleşme sorunu yaşadım. Biraz alkol de almıştım. Bu aklımdan çıkmıyor. Hep başarısız olacakmışım gibi geliyor. Mastürbasyon yaparken bile artık sertleşme sorunu yaşıyorum. İktidarsızlık böyle birden bire ortaya çıkar mı?

CEVAP: Psikolojik nedenli impotans bu şekilde ani olarak ortaya çıkabilir. Fakat yine de gerekli tetkikler yapılmalı, fiziksel bir neden olmadığı ortaya konularak gerekli tedavi uygulanmalıdır. Sertleşme sorununa yol açan psikolojik ve fiziksel sorunların farklı tedavi yöntemleri vardır. Tedavi aşamasına gelince; bu konuyu da hasta ile detaylı olarak konuşmak gerekir. Kişinin sorununun ciddiyeti, onun ve hatta partnerinin bu soruna olan yaklaşımı, kişinin sağlık durumu, yaşı, cinsel yaşamdan olan beklentileri ve maddi durumu değerlendirilerek o kişiye özel bir tedavi planı yapılmalıdır. Hastanın mutlu olacağı yöntemi belirlemek tedavinin başarısı için hayati önem taşır. Örneğin 65 yaşında olan ve 60 yaşındaki eşi ile haftada bir defa beraber olmayı amaçlayan şeker hastası bir kişi gerekli bilgiler ile donatıldığında çoğu zaman bir protez ameliyatı yerine daha basit çözümlere yönelebilir. Tabii ki daha genç ve aktif bir cinsel yaşam beklentisi olanlar ise daha radikal önlemleri tercih edeceklerdir. Tedavi aşamasında da tanı aşamasında da son yıllarda geliştirilen bazı ilaçlar büyük fayda sağlamaktadır.

[[HAFTAYA]]

Uygun aday, uygun ilaç

Çok az sayıda tetkik sonucu tam uygun adaylar seçilerek kullanılan uygun dozda ilaç tedavisi ile sınırdaki vakalarda, özellikle psikolojik faktör eklenmesi ile belirginleşen iktidarsızlık sorununda sağlanacak düzelme hastanın kendine ve doktoruna güvenini kazanmasını sağlayarak tedavinin ileri aşamalarını kolaylaştırır. Psikolojik faktörün doktora sağlanan güven veya psikolojik destek ile ortadan kalkması kısır döngünün kırılmasını, sorunun tam olarak tanımlanmasını ve tedavi yöntemlerinin olumlu netice vermesi sonucunu doğurur. Bazen durum raydan çıkan oyuncak bir trenin raya geri yerleştirilmesi kadar basittir; psikolojik destek ve geçici bir ilaç tedavisi ile sorun ortadan kalkar, başarılı performansı ile mutlu olan hasta çoğu zaman teşekkür için bile aramaz, adeta o sorunlu dönem hiç yaşanmamıştır. Bazı durumlarda ise sorun ciddi sağlık problemleri olan hastada belirgin organik nedenler sonucu oluşmuştur, birçok detaylı tetkik yapılır, hastaya tedavi alternatifleri hakkında geniş bilgi verilir. Fakat çoğu zaman hastalar doktorlarının rehberliğinde tedavi alternatiflerini deneyerek kendilerine en uygun olanı saptamayı tercih ederler. Burada dikkat edilecek nokta en kolay ve en ekonomik tercihten başlayarak basamak basamak ilerlemek ve fazla da zaman kaybetmeden neticeye ulaşmaktır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.