İlaç tedavisiyle geçmiyor

28 Kasım 2017, Salı 05:00
AA
Varikosel erkek kısırlığının en önemli nedenlerinden biri. Bu rahatsızlığın tek tedavisi ameliyat. Testislere zarar verilmediği takdirde yapılan operasyonun cinselliğe etkisi yoktur.

SORU: Varikosel ilaçla tedavi olmaz mı?

38 yaşındayım. Sol testisimde varikosel tespit edildi. 1 hafta süre ile antibiyotik tedavisi gördüm. 2’nci hafta kontrolde başka bir ilaç kullanmaya başladım. 10 gündür içiyorum. Bu hastalık ameliyat olmadan ilaç tedavisi ile giderilebilir mi? Ameliyatın cinsel yönden ne gibi bir etkisi vardır?

CEVAP

Varikosel yumurtanın toplar damarlarındaki varisleşmedir. Tek tedavisi ameliyattır, tercihen deneyimli ellerde mikrocerrahi teknik ile yapılmalıdır. Aksi takdirde daha yüksek oranda komplikasyonlar veya ameliyatın başarısızlığı ortaya çıkabilir. Testise zarar vermediği takdirde varikosel ameliyatının cinselliğe etkisi olmamaktadır.

SORU: Siğiller tamamen geçer mi?

3 aydır HPV virüsü taşıyorum. Bir yandan tedavi görüyorum. Bu virüsten tamamen kurtulabilir miyim? Tekrarlaması mümkün mü?

CEVAP

HPV cinsel ilişki yolu ile de bulaşan bir virüstür. Virüsün oluşturduğu siğiller çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilirse de virüs vücuttan tam olarak yok edilemediğinden özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı hastalık, yorgunluk gibi dönemlerde tekrar siğillerle ortaya çıkabilir.

SORU: Ameliyata gerek yokmuş

27 yaşındayım. Bana geçen yıl varikosel teşhisi kondu. Sperm testinde 93 milyon çıkmıştı. Bu yıl ise sperm sayımın 80 milyon olduğunu öğrendim. Bu sayının çocuk sahibi olmak için yeterli olduğu doğru mu? Doktorum operasyona gerek olmadığını söyledi. Siz ne dersiniz?

CEVAP

Varikosel ameliyatının önerilmesi için sadece sayılarda azalma olması gerekmez. Spermlerin hareketliliğindeki azalmalar, yapısal bozuklukları gibi diğer faktörler de önemlidir. Bazen değerler normal sınırlarda olsa dahi gidişatın kötü olması üzerine önleyici olarak mikrocerrahi ameliyat önerebilmekteyiz.

SORU: Çocuğum olur mu?

21 yaşındayım. Boşaldığım zaman menim diğer arkadaşlarımınki kadar katı, yapışkan ve çok değil. Sadece fazla istekli olduğum zaman yapışkan. Cinsel hayatım çok iyi ve sertleşme sorunu da yaşamıyorum. Sizce ileride çocuk sahibi olabilir miyim?

CEVAP

Boşalma sırasında gelen meni miktarının en az 1.5 cc olması gerekir. Bu miktar cinsel perhizle artar, yeterli uyarılma olmadan boşalma gerçekleştiğindeyse biraz azalabilir. Döllenmeyi gerçekleştiren testislerde üretilen sperm hücreleridir ve bunlar meninin içinde çok küçük bir hacim oluştururlar. Kısırlık konusunda meniye bakılarak karar verilmez.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.