İşe testle başlayın

04 Kasım 2018, Pazar 05:00
AA

Prostat erkeklerin baş belası. Üstelik zamanında teşhis edilip tedaviye başlanmazsa hayatı tehdit edebilecek durumlar yaratıyor. Bu yüzden 45 yaşına gelen her erkek risk almamak için 6 ayda bir test yaptırmalı ki sorun çıkmasın...

Kanser olur muyum?

54 yaşındayım. Çok sık idrara çıkıyorum. Kanser tehlikesi beni çok huzursuz ediyor. Bu konuda neler yapabilirim?

60 yaşındakilerde yüzde 30, 70 yaşındaki insanların yüzde 40’ında kanser başlangıcı olacak kadar bozulmuş hücrelere rastlanır. Prostat kanseri erken aşamada yakalandığında tamamıyla tedavi edilip vücuttan yok edilebilir ve hastalıktan eser kalmaz. Ama geç teşhis edilirse bu hastalık kemiklere yayılırsa sadece idare edici tedaviler yapılır. Batı ülkelerinde 40-45 yaşından itibaren PSA denilen tetkikle tarama yapılarak, kanser olup olmadığı araştırılır. Kadınların meme taraması yaptırdığı gibi erkeklerin de bu testi yaptırması gerekir. Basit bir kan testidir, 45 yaş sonrası her erkeğin 6 ayda bir yaptırmasını öneririm. Prostat büyümesi için ameliyat olanlarda da bu risk devam ettiğinden PSA testi önemlidir.

Suçlu hissediyorum

50 yaşındayım. 2-3 yıl önceye kadar sorunum yoktu, çok geç boşalırdım. Şimdi pek sertleşme yok. Erken boşalıyorum. Ben ilişkiye girmek istiyorum ama zevki olmayınca eşime karşı suçlu hissediyorum. Ne yapacağım?

Yetersiz sertleşme ilerleyen yaş ile birlikte hormonal, damarsal, sinirsel nedenlerden veya mevcut rahatsızlık ve kullandığınız ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir. Bir üroloji uzmanına başvurup tetkik ve tedavinizi yaptırmanızı öneririm. Sizin gibi hastaları değişik tedavi yöntemlerinden kişiye en uygun olanını seçerek tedavi edebilmekteyiz.

Rengi neden böyle?

24 yaşındayım. 3 gündür boşalırken meni kahverengi ve sümüksü geliyor. Darbe almadım. Ağrım yok. Şüpheli bir cinsel ilişki yaşamadım. Bana yol gösterin.

Meninin kahverengi olması içinde beklemiş kan hücreleri olduğunu düşündürür. Meni içinde taze veya beklemiş kan görülmesi çoğu zaman önemli bir soruna işaret etmese de nadiren de olsa ciddi ve hayatı tehdit eden hastalığın belirtisi olabilir. Mutlaka bir üroloji uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.