İşlevini yitiriyor

30 Ağustos 2015, Pazar 05:00
AA

Testis dönmesi önemsenmesi gereken durumlardan biridir. Çünkü dönerek kendi damarlarını tıkayan ve beslenmesini engelleyen testislere acil müdahale etmek gerekiyor. Ameliyat zamanında yapılmazsa testis birkaç saat içinde canlılığını yitirir, küçülür. Sperm hücresi hormon üretmez...

[[HAFTAYA]]

SORU: ‘Çocuğun olmaz’ diyorlar 16 yaşındayken testislerimde şişme ve ağrı oldu. Üroloji uzmanına gittim, beni muayene etti. İlaç verdi ve testislerimin üzerine buz koymamı söyledi. İlaçlarımı düzenli olarak kullandım ve doktorun dediği gibi buz da koydum. Hastalığım iyileşti. Ama birkaç yıl sonra sol testisim küçüldü. Testis fındık büyüklüğündeydi. Hemen doktora gittim. Elle muayene ederek “İleride çocuğun olmayacak” dedi. Askerdeki doktor da “Sen kısırsın” dedi. Test yapmadan bunu nasıl biliyorlar? Çocuğum olmayacak mı?

CEVAP

Testisiniz geçirdiğiniz bir iltihap sonucu veya testis torsiyonu denilen ve testisin damarlarını içeren sapının kendi etrafında dönmesi sonucu dumura uğramış olabilir. Her iki durumda da erken tedavi ile bu durumun önüne geçmek mümkündür. Testis torsiyonu yani dönmesi testis kordonu etrafına yapışık bulunan ve testisin vücuda yaklaşıp uzaklaşarak ısı durumunu ayarlayan kas yapısının aşırı refleksi sonucu ergenlik çağlarında ve gece uykuda rastlanabilen bir durumdur. Bu durumda acilen üroloji uzmanına başvurulmalı, gerekiyor ise acil ameliyat yapılarak her iki testisin dönme yapmayacak halde tespitleri gereklidir. Dönerek kendi damarlarını tıkayan ve beslenmesini engelleyen testisler müdahale edilmez ise birkaç saat içinde canlılıklarını yitirir ve zaman ile dumura uğrar, küçülürler. Bu durumdak bir testis sperm hücresi de hormon da üretemez. Sizin kısırlık konusunda kesin bir bilgi sahibi olmanız için mutlaka sperm tahlili yaptırmanız gerekmektedir.

SORU: Değerler niye böyle düşük? 40 yaşındayım. Bazı sıkıntılarım nedeniyle üroloji uzmanına gittim. Test yapıldı, hormon değerim çok düşük çıktı. Doktorum ilaç yazdı, 20 gün kadar kullandım. Bunun sonucunda beni endokrinoloji bölümüne sevk etti. Doğru bir yolda mıyım ve neden değerler neden bu kadar düşük?

CEVAP

Testosteron hormonunuzun belirgin oranda düşük olması çok değişik nedenlerden kaynaklanabilir. Önce bir ürolog muayenesi, daha sonra hormonal ve gerekirse genetik tetkikler ile sorunun nedeni bulunarak tedavi edilmeniz mümkündür. Endokrinoloji bölümünden alacağınız sonuç ile tekrar üroloğunuza başvurunuz.

SORU: Penisimde sola doğru kayma var 20 yaşındayım. Penisimde sola doğru kayma var. Bu beni çok korkutuyor. Acaba geçici bir şey mi?

CEVAP

Penisin bir miktar eğri olması normaldir ve bir hastalık değildir. Cinsel ilişkiyi engelleyecek derecede bir kıvrılma varsa, sertleşince ağrı yapıyorsa ve bu eğrilik giderek artıyorsa bir üroloji uzmanına başvurmalısınız. Aşkı bencillik eritir, özveri geliştirir, dengeler ebedileştirir. H.D. 1

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.