Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu Kendinize iyi bakın
HABERİ PAYLAŞ

Kendinize iyi bakın

Erkeklerdeki seks hormonu testosteron sperm üretimini destekliyor, kas yapısını sağlamlaştırıyor. Aşırı sigara, içki içen, düzenli beslenmeyen ve aşırı şişmanlarda bu hormon azalıyor. Bu yüzden kendinize iyi bakın ki cinsel hayatınızda sorun yaşamayın...

SORU: Ağrılarım var taştan mı kaynaklanıyor? 9 ay önce kasıklarım ağrılar oldu. Sol yumurtalıkta varikosel tespit edildi. Ameliyat oldum. Hem ameliyat izi kaldı hem de ağrılarım geçmedi. Doktora gittim, böbreğimde pirinç tanesinin çeyreği büyüklüğünde taş olduğunu, bunun ağrı yapabileceğini söyledi. Yumurtalıklarımda hassasiyet hissediyorum. Nedeni ne olabilir?

CEVAP: Sol böbrekteki taş da varikosel de sol torbanıza yansıyan ağrıya neden olabilir. Varikosel ameliyatı her zaman ağrıya çözüm olmaz, ameliyat sonrası iz kalmasi ise gayet normal bir durumdur.

[[HAFTAYA]]

SORU: Testosteron ne işe yarar? 26 yaşındayım ama yaşıtlarım kadar gelişmiş bir vücudum yok. Sakalım çıkmıyor, kıllanma yok. Boşalamıyorum. Bunun için bazı tahliller yaptırdım ve testosteron hormonun az olduğu söylendi. Bu testosteron ne işe yarıyor. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Erkeklerdeki seks hormonu testosterondur; testosteron testislerde üretilerek kana salgılanır. Testosteronun en önemli etkileri: 1) Libido, cinsel istek ve agresiviteyi (saldırgan veya erkeksi tavır) sağlar. 2) Bazı organların büyümesini sağlar. 3) Proteinlerden kas, deri ve kemik yapımını sağlar. 4) Sperm üretimini destekler. 5) Erkekte idrar yolları ve üreme sistemlerinin dokularını destekler. 6) Prostaglandin mekanizması üzerinden prostat büyümesini denetlediği düşünülmektedir.

Şeker, tansiyon, kolesterol varsa...

Erkeklerde ergenlik döneminde en yüksek seviyelerine yükselen testosteron hormonu daha sonra giderek azalır. Hastalıklar, ilaç kullanımı, psikolojik sorunlar, şişmanlık, aşırı spor, sigara ve aşırı alkol kullanımı testosteron üretimini azaltan faktörlerdir. Ayrıca fiziki aktivitenin çok az olması, beslenme bozukluğu, şeker hastalığı da testosteron hormon seviyelerini düşürür. Çalışmalar 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yüzde 20 kadarında testosteron hormon seviyelerinin normalin altına düştüğünü ortaya koymuştur. Andropoz deyimi ile erkeğin ilerleyen yaşlarındaki serbest testosteron hormon düzeylerindeki azalma ve bununla birlikte kanda SHBG (seks hormon bağlayan globulin) adlı proteinin artması anlaşılmalıdır. Bu proteine bağlanan testosteron aktif halden çıkar, kanda bulunsa da dokularda etkinliği yoktur. Bu hormon değişiklikleri sonucu 40’lı yaşların başlarında dahi cinsel arzuda azalma ve iktidarsızlık ortaya çıkabilir, çalışmalar her yıl testosteron hormonu düzeyinin yaklaşık olarak her ilerleyen yılda yüzde 1 oranında azalma gösterdiğini ortaya koymuştur. Ama erken yaşlarda iktidarsızlık sorunu yaşayanların yüzde 80’inde şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, sigara tiryakiliği, alkol kullanımı ve kolesterol kullanımı gibi fiziksel sorunların soruna katkıda bulunduğu da bilinmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder