Kilo fazlası varsa...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erkek çocuklarda ergenlikte geçici olarak memelerin büyüdüğü ve sertleştiği fark edilebilir. Ama bu zaman içinde düzelir ya da azalır. Bu durum kilo fazlası olan genç erkeklerde daha çok görülür...

SORU: Hormon kullansam olur mu?

19 yaşındayım, testesteron hormonu için test yaptırdım. Testlerin sonucu düşük çıktı. Bu yaşa gelmeme rağmen sakal ve bıyığım çok az çıkıyor. Kaslarım çok zayıf ve boyum kısa. İğne ya da hormon ilaçlarından kullansam olur mu? Boyum uzar, sakallarım çıkar mı? CEVAP Hormonların bilinçsiz kullanılmasi yarar değil, zarar verir. Kesinlikle bir uzman doktor kontrolü olmadan hiçbir hormon ilacı, ne amaçla olursa olsun, kullanılmamalıdır. Hormonlar vücuttaki tüm diğer hormonları ve diğer mekanizmaları etkileyerek hiç istenmeyen yan etkilere yol açabilirler. Sadece uzman doktor kontrolünde ve eksik olanın yerine konulması için gerekli dozda hormon kullanılabilir.

[[HAFTAYA]]

SORU: Oğlumun memeleri büyüyor

17 yaşında oğlum var. Aşırı olmamakla birlikte kilosu fazla. Sorun memeleriyle ilgili. Yağ toplamış ve tombul duruyor. Acaba meme büyüklüğü kilo fazlasından mı? Göbeği yok, memeleri büyük. Hangi doktora başvurmamızı tavsiye edersiniz? Zamanla normale döner mi? CEVAP Ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler sürecinde erkek çocuklarda memelerde büyüme, sertleşme geçici olarak da görülebilir. Bu durum özellikle kilo fazlası olan ergenlerde estetik olarak bir sorun yaratırsa da genellikle zamanla geriler ve düzelir. Eğer bu şekilde kalır ise plastik cerrahiden yararlanılabilir. Tek taraflı olan durumlarda ise bir doktora muayene olmak ve hormon tahlilleri gerekebilir.

SORU: Hastalık kapmış olabilir miyim?

20 yaşındayım. Geneleve gittim ama prezervatif takmadım. Sizce hastalık kapabilir miyim? Bu konuda çok tedirginim ve korkuyorum. CEVAP İdrar yaparken yanma, akıntı, idrar yolunta kaşıntı hissi yoksa mikrop kapma riskiniz daha düşük. Ama bir laboratuvar tahlili yaptırmadan emin olamazsınız. Size tavsiyem, sizden başka biriyle cinsel ilişki kurmadığına emin olmadığınız bir kişiyle ilişki kurarken mutlaka duhul esnasında prezervatif kullanmanız. İlişkinin tamamı esnasında prezervatif kullanmanız sizi cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklardan en etkili şekilde koruyacaktır.

SORU: Ne sıklıkla mastürbasyon yapmalıyım?

Sizce mastürbasyon ne kadar sıklıkla yapılmalı? Yapılmazsa ne gibi bir sonuç doğurur? Yapıldığı zaman yumurtalarıma zarar verir mi? Vaktim olmadığı için ayda bir defa mastürbasyon yapabiliyorum. Bunun sakıncası var mı? CEVAP Meni keselerinin dolması ve cinsel arzular sonucu her erkek boşalma ihtiyacı hisseder. Bu yaşa ve kişiye göre değişiklikler gösterir. Eğer cinsel ilişki kurmazsanız ve mastürbasyon yapmazsanız uykuda boşalma gerçekleşir. Mastürbasyonun zararı yoktur, sadece fazla sık yaparsanız fiziksel ve ruhsal olarak gereksiz bir yorgunluk ortaya çıkar. Gün aşırı yapılması makul olabilir. Çalışmanızla ayda bir mastürbasyon yapmanız arasındaki ilişkiyi anlamadım. Yemek yemek, uyumak, tuvalete çıkmak gibi diğer bedeni faaliyetlere sanırım vakit bulabiliyorsunuz.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder