Miktarı aldatmasın

30 Nisan 2017, Pazar 05:00
AA
Erkekten gelen meni miktarına takılmayın. Asıl önemli olan meninin içindeki kromozom ve hareketli spermlerdir. Çünkü kadının hamileliğini sağlayan bu spermlerdir. Meni fazlasının ilişki sonrası dışarı çıkması normal bir durumdur

SORU: Ne gibi sorunlarım olacak?

53 yaşındayım. Yaşım ilerliyor ve nelerle karşılaşacağımı bilemiyorum. Bu yaştan sonra prostat ve cinsellik gibi konularla ilgili ne gibi sorunlarla karşılaşabilrim?

CEVAP

Testosteron hormonunda kademeli bir düşüş gözlenir. Vücuttaki genel işlev azalmasının bir sonucu olarak sertleşme kapasitesi düşer. Cinsel yanıt döngüsünde birçok evrenin süresi ve yoğunluğu azalır.

Tam ereksiyon sağlanması için daha uzun süre ve yoğun uyarı gerekir. Ancak düzenli cinsel aktivite sürdüren erkekler yaşlanmanın tüm etkilerinden daha az zarar görürler. Bu yaşlarda prostat devri başlar. Prostatla ilgili iki sorun var:

Prostatın iyi huylu büyümesi ve prostat kanseri. Bizi asıl korkutan prostat kanseridir. 40’lı yaşlardan itibaren bu riske karşı her yıl PSA adı verilen bir kan testi ve ürolojik muayene gereklidir. Erken teşhis için bu kontroller çok önemli; erken evrelerde tespit edilen prostat kanseri tedaviye çok iyi yanıt verir.

SORU: Meni geri geliyor

Eşimle ilişkiye girdikten sonra boşalıyorum ama meni geri geliyor. Bunun sebebi nedir? Bir hastalık olabilir mi? Ya da bu normal bir şey mi? Çocuk için meni miktarı ne kadar olmalıdır?

CEVAP

Hamileliği sağlayan meni miktarı değil, içindeki normalin yarı sayısında kromozom içeren ve hareketli olan sperm yani döl hücreleridir. Normal menide 1 cc'de en az 20 milyon, ortalama 40-60 milyon sperm hücresi olur, bunların en az yarısının ileriye doğru hareketli olması beklenir.

Ayrıca bu hücrelerin yapısal özellikleri ve kromozomal içerikleri de hamilelik sağlamakta önem taşır. Meninin fazlasının özellikle kadın ilişki sonrası ayağa da kalkarsa yerçekimi ile dışarı gelmesi normal bir durumdur.

SORU: Testisimdeki ağrı için doktora gittim

25 yaşındayım ve testisimdeki ağrılar ve ateş sebebiyle doktora gittim. Yapılan tahlil sonucunu size yazıyorum. Bu sonuca göre ne yapmalıyım ve bu durum ereksiyon olamama ve kısır kalmama sebep olabilir mi?

CEVAP

Varikosel erkeklik ile ilgili bir soruna neden olmaz ama zaman içinde etkilerini artırır ve giderek kişinin çocuğu olmasını zorlaştırır. Dopler veya ultrason denilen yöntem ile çoğu defa gereksiz varikosel tanısı konularak faydası olmayacak, hatta zararlı dahi olabilecek ameliyatlar yapılmaktadır.

Varikosel tanısı konunun uzmanı tarafından sadece el muayenesi ile konulmalı ve ameliyatı da ehil ellerde mikrocerrahi yöntem ile yapılmalıdır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.