Miktarı da rengi de değişebilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Meni miktarının rengi de, miktarı da kişiden kişiye değişebilir. Meninin rengi tam beyaz değildir yer yer şeffaf olabilir. Normal boşalmada 1.5 cc veya üzerinde bir miktar gelir. 2-3 günlük cinsel perhiz sonrası meni miktarı 1cc’nin altında bulunursa kısırlık düşünülebilir

SORU: Neden cinselliğe ilgimi kaybettim?

27 yaşında, evli, bir çocuk sahibiyim. Cinsel ilişkiden hiç zevk alamıyorum. Karşı cinsin sıcaklığını hissedemiyorum. Bu sorun sadece eşimle değil, diğer kadınlara karşı da öyle. Nöroloji doktoruna gittim. Pek çok hap ve iğne kullandım ama gelişme olmadı. Cinsel ilişkiye girme isteğim çok ama zevk alamamam beni rahatsız ediyor. Bir de testislerimde sürekli soğuma var. Bazı doktorlar sorunumun psikolojik olduğunu süylüyor. Bulunduğum yerde psikolog yok. Sizden bu sorunuma çare bulmanızı rica ediyorum.

CEVAP

Doktorlarınızın da önerdiği gibi psikolojik yardım almalısınız. Bu karmaşık bir durum. Birçok tetkik de gerekebilir. Maalesef her şeyin kolay bir çözümü olmayabiliyor.

[[HAFTAYA]]

SORU: Meni miktarı niye böyle azaldı?

38 yaşındayım. Bir süredir meni miktarından bir artış olduğunu gözlemliyorum. Acaba bu bir hastalık belirtisi mi? Bir yıl içinde çocuk sahibi olmayı düşünüyorum. Bu benim için sorun olur mu?

CEVAP

Ejakülasyonda normal olarak 1.5 cc ve üstünde bir miktar boşalır. Boşalmalar arasındaki sürenin uzaması, bazı kişilerde meni keselerinin daha büyük olması ve daha fazla salgı yapması sonucu bu miktar artabilir, nadiren 8-10 cc’ye kadar çıkabilir. Ejakülatın miktarının fazla olması içindeki sperm yoğunluğu normal sınırlar içinde olduğu sürece herhangi bir sorun yaratmaz. 2-3 günlük cinsel perhiz sonrası olmak şartı ile miktarın azlığı ise 1 cc altında ise kısırlık açısından bir sorun olabileceğini düşündürür, normal dışı bir durumdur. Meni keselerinin kanallarının tıkalı olması veya bu kanalların kısmen veya tamamen doğuştan gelişmemiş olması hallerinde meni boşalmada 1 cc altında gelir. Ayrıca ileri derecede şeker hastalığı gibi sinirleri etkileyen sistemik hastalıklarda veya prostat gibi ameliyatlar sonrası da boşalmanın geriye, idrar kesesine doğru olması sonucu meni miktarı azalabilir veya tamamen yok olarak kuru ejakulasyon denilen durum ortaya çıkabilir. Tüm bunların detaylı tetkikleri üroloji uzmanları tarafından yapılır, uygun olanlarda endoskopik cerrahi yöntemler ile tedavi sağlanabilir.

SORU: Menim neden beyaz gelmiyor?

19 yaşındayım. Bende mastürbasyon sonucu gelen akıntı tam olarak beyaz değil sarımsı geliyor. Sizce bunun nedeni nedir? Kısırlık olabilir mi?

CEVAP

Meni rengi tam olarak beyaz olmayıp biraz alacalı, yer yer şeffaf olabilir. Kişisel özelliklere göre renkte hafif farklılıklar da olması normaldir. Bu durum bir kısırlık belirtisi değildir.

Yazarlarımızdan

19 Nisan 2021, Pazartesi 07:38
19 Nisan 2021, Pazartesi 07:34
19 Nisan 2021, Pazartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder