Önlem alabilirsiniz

22 Ocak 2015, Perşembe 05:00
AA

Testislerden birinde tümör bulunduysa ameliyatla alınması gerekir. Eğer biri alınırsa tek testisle yaşayabilir, baba olabilirsiniz. Bu konuda önlem almak isteyenler spermlerini dondurarak ileride kullanılmak üzere saklanmasını sağlayabilirler

SORU: Tüp bebek yapamazmışız, doğru mu?

3 yıllık evli kadınım. Eşimin raporlarını size yolluyorum. Bize “Varikosel var, sperm sayısı çok düşük” dediler. Tüp bebek yapmamızı önerdiler. Acaba başka bir tedavi yolu var mı? Eşim ameliyattan korkuyor. Ayrıca “Ameliyattan sonra tüp bebek olmaz” dediler. Ne yapmamız gerekiyor?

[[HAFTAYA]]

CEVAP

Varikosel ameliyatından sonra tüp bebek yapılamayacağı bilgisi doğru değildir. Tam tersine varikoseli olanlarda tüp bebeğin tutunma başarısı daha azdır. Mikrocerrahi yöntemiyle yapılacak başarılı bir varikosel ameliyatından sonra bazı hastaların herhangi bir ek tedaviye gerek kalmadan, doğal yoldan hamilelik sağladığını biliyoruz. Doğal hamilelik oluşmasa da tüp bebek yerine basit bir aşılama ile netice alınan çitflerin çokluğu, tüp bebek uygulayanlar da bu pahalı ve en zor yöntemden elde edilen başarının artması nedeniyle tedavinin ilk basamağı varikosel ameliyatı olmalıdır. Mikrocerrahi teknik ile ameliyat olmak icin bu konuda uzman bir ürolog bulmalısınız. Özellikle üniversite hastanelerine başvurmanızı öneririm.

SORU: Baba olabilir miyim?

31 yaşındayım, bekarım. Sol testisimde kitle tespit edildi. Tahlillerimi size yolluyorum. Doktorum bu değerlerin normal olduğunu söyledi. Yine de ameliyat olomam gerekli midir? Bir testisimin alınması çocuk sahibi olmama engel teşkil eder mi?

CEVAP

Testisinizde bir tümör saptandıysa mutlaka ameliyat gerekecektir. Bu operasyonda önce yumurtanızdan bir parça alınarak ameliyat sürerken incelenmesi yapılacak ve duruma göre gerekirse organın alınması gerekebilecektir. Tek testis ile çocuk sahibi olmak mümkündür. Ama arzu ederseniz bu konuda tetkik yaptırabilir hatta bir önlem olarak spermlerinizin dondurularak depolanmasını da sağlayabilirsiniz. Testis kanseri sonrası kısırlık tek testisli kalmaktan değil, ameliyat sonrası uygulanan kemoterapinin mevcut testiste de sperm üretimini bozmasından kaynaklanmaktadır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.