Orta yaşlı erkekleri vuruyor

27 Ocak 2016, Çarşamba 19:00
AA

Peniste eğrilik ve sertleşme sırasında ağrı yapan peyroni genelde orta yaşlı erkekleri vuruyor. Peyroni genetik olabildiği gibi iltihabi nedenler, travma ya da şeker hastalığı nedeniyle de ortaya çıkabiliyor...

SORU: İltihap mı var?

18 yaşındayım. Benim sorunum spermimin sarı gelmesi. Test yaptırdığım zaman vücudumdaki iltihap oranı yüksek çıkmıstı. Sarı gelmesinin nedeni bu olabilir mi? Cinsel yaşamımı ne derecede etkiler ?

CEVAP

Menideki görünüm ve kıvam değişiklikleri bazı sorunların belirtisi olabilirse de her zaman bir hastalık belirtisi olmayabilir. Bu durumun aydınlatılması için spermiyogram ve mikrobiyolojik tetkikler gerekebilir. Öncelikle bir üroloji uzmanına başvurarak muayene olmanızı öneririm. 

SORU: Penisim eğriliyor 

54 yaşındayım. Penisimde eğrilme başladı. Giderek artıyor, sertleşme sırasında da ağrı oluyor. Tedavisi var mıdır?

CEVAP

Bu duruma tıp dilinde peyroni diyoruz. Penisin sertleşen bölümlerini sınırlayan kılıfın üzerindeki kireçlenmiş plaklar nedeniyle oluşan bir hastalık. Bu genelde ağrı ve penisin eğriliğine neden oluyor. Orta yaşlı erkeklerin yüzde 5 ile 1’ini etkileyen bir durum. Genelde 40-60 yaş arasında görülüyor. Genetik bazı nedenlerle olabilir, travmaya bağlı olabilir.

İltihabi durumlarda ya da şeker hastalarında da sıkça görülüyor. Bu gelişen bir durum, sabit değil. Eğilme başladıktan sonra aylar içinde giderek artıyor ve daha sonra belirli bir noktada sona eriyor. Bazı vakalarda bir süre içinde bu eğrilik kendiliğinden gerileyebiliyor, hatta tamamen düzelebiliyor.

Sorun ne tarafta ise penis o tarafa doğru eğiliyor. Eğim belirli bir dereceyi aştığında ise hasta cinsel ilişkiye giremez ve çok ağrı çeker duruma geliyor.

Bazen protez de takılıyor

Tedavide bir süre destek (ilaç) tedavisi ile bekleme süresi koyuyoruz. Hastalığın ilk ortaya çıkışından itibaren yaklaşık 1 yıl bekliyoruz. Bu sürede ilerleyici bir özelliği olan hastalık genellikle son halini almış oluyor. Eğer fazla kalıcı şekil bozukluğu varsa düzeltici bir ameliyat yapmak gerekiyor. Destek tedavisi çok anlamlı bir tedavi değil. Hastaların yüzde 10-20’sinde eğrilikte azalma görüyoruz. Yüzde 60’ında da ameliyat gerektirebilecek eğrilikte artma görülüyor.

Bu durum sertleşme sorunu ile birlikte de seyredebiliyor. Hem sertleşme sırasında belirginleşen ağrı ve kıvrılma hem de kireçlenmenin penisin esnekliğini ve sertleşme özelliğini bozması sonucu sertleşme bozukluğu ortaya çıkıyor ve kişi cinsel ilişkiye giremez hale geliyor. Tedavisinde bazı özel yöntemler kullanılıyor. Kamışın damarlarından alınan yamalar o bölgeye çıkarılarak konuluyor.

Bunda tek sorun var penis boyunda yaklaşık 1 santim kadar bir kısalma olabiliyor. Hastanın da bu durumu ameliyat olmadan önce bilmesi çok önemli. Bu ameliyat 1-2 saat sürüyor. Hastanın 1 gün hastanede yatması gerekiyor. Damara bağlı sertleşme sorunu da olanlara bu ameliyatla birlikte protez de takılabiliyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.