Şekeriniz var mı?

26 Ocak 2017, Perşembe 05:00
AA
Cinsel organın eğrilmesine peyroni adı verilir. Bu hastalık orta yaş üzerindeki erkeklerde ve çoğunlukla şeker hastalarında görülüyor. Travma ya da iltihabi durumlar da peyroni üzerinde etkili. Eğer eğrilik artarsa erkek ağrı yüzünden cinsel ilişkiye girmez hale geliyor. 

SORU: Kısa olduğunu düşünüyorum

24 yaşındayım. Penisim 8 santim. Acaba cinsel organ kısalığının bir ölçüsü var mıdır?

CEVAP

Erişkin hastalarda sertleşmemiş peniste, penis başından gerilerek yapılan ölçümün sonucu 9 santimden kısaysa penis boyu anormal kabul edilir. Yeni doğan bebeklerde aynı şekilde yapılan ölçüm 2 santimden kısaysa sorun var demektir.

SORU: Damar sertliği iktidarsızlığa neden olur mu?

Yüksek tansiyonum ve damar sertliğim var. Bir süredir ereksiyon problemi yaşıyorum. Acaba bu hastalıklarım iktidarsızlığa neden olur mu? Başka hangi hastalıklar iktidarsızlık nedenidir?

CEVAP

Alzheimer, Multiple Skleroz gibi beyin içinde algılamayı yapacak nöronları etkileyen hastalıklar da iktidarsızlık nedeni olabilir. Damar sertliği tansiyon yüksekliğine neden olur, damar cidarlarının yapısı bozulur ve bu nedenle de damarları gevşetip penise kan dolmasını sağlayan nitrik oksidin salgısı azalır. Bu durumda da sertleşme sorunu görülebilir.

SORU: Penis kısalığı tedavi edilir mi?

Hocam, sorunum oğlumla ilgili. 15 yaşında ama penisi 2 yaşındaki bir çocuğunki kadar. Bunun bir tedavisi var mı?

CEVAP

Her çocuğun büyüme ve gelişmesi olduğu gibi cinsel organ gelişimi ve ergenliğe giriş dönemi de önemli farklılıklar gösterebilir. Bir gelişme bozukluğu olduğu taktirde vaktinde durum fark edilirse uygun vakalarda tedavi ile durumu düzeltmek mümkündür. Bu durum ile biz üroloji uzmanları ilgilenmekteyiz.

SORU: Eğrilik neden olur?

49 yaşındayım. Penisimde eğrilme var, bazen ağrıyor. Bu eğrilik neden olur ve çaresi var mı?

CEVAP

Biz bu duruma tıp dilinde peyroni diyoruz. Penisin sertleşen bölümlerini sınırlayan kılıfın üzerindeki kireçlenmiş plaklar nedeniyle oluşan bir hastalık. Bu genelde ağrı ve penisin eğriliğine neden oluyor. Orta yaşlı erkeklerin yüzde 5 ile 1’ini etkileyen bir durum. Genelde 40-60 yaş arasında görülüyor. Genetik bazı nedenlerle de oluyor. Travmaya bağlı olabiliyor, iltihabi durumlarda ya da şeker hastalarında sıkça görülüyor.

Bu gelişen bir durum sabit bir durum değil. Eğilme başladıktan sonra aylar içinde giderek arıyor ve daha sonra belirli bir noktada sona eriyor, bazı vakalarda bir süre içinde bu eğrilik kendiliğinden gerileyebiliyor, hatta tamamen düzelebiliyor. Sorun ne tarafta ise cinsel organ o tarafa doğru eğiliyor. Eğim belirli bir dereceyi aştığında ise hasta cinsel ilişki sağlayamaz ve çok ağrı çeker duruma geliyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.