Tekrarlama ihtimali çok az

21 Mayıs 2015, Perşembe 05:00
AA

Sperm üretimini ve kalitesini bozarak erkeğin baba olmasını engelleyen varikosel mikrocerrahi teknik kullanılarak ameliyat edilirse tekrarlama ihtimali sıfıra yakın. Ama operasyon başarısız olursa çeşitli sorunlar görülebilir...

SORU: Mastürbasyon zararlı mı?

Önce haftada 2, sonra 1 kez mastürbasyon yapıyordum. Mastürbasyon yaparken başımın sol tarafı ağrıyor. Mastürbasyonun beyne zarar verebileceği yazıyordu. Acaba doğru mu?

[[HAFTAYA]]

CEVAP: Mastürbasyonun fiziki yorgunluk verme dışında bilinen olumsuz bir tıbbi etkisi bulunmamaktadır. Mastürbasyon hakkında duyduğum yüzlerce hurafeye bu kafanın sol tarafının ağrısı da sayenizde eklenmiş oldu!

SORU: Varikosel niye tekrarlıyor?

2 yıl önce varikosel ameliyatı oldum, 3 ay önce mikrocerrahi yöntemle yine ameliyat oldum. 15 gündür aynı belirtiler var. Ultrasonda damar genişliği 3 çıktı. Doktorum ameliyatı tavsiye etmedi. Sol bacağımda ikinci ameliyatı olduğumdan beri kasılma var. Varikosel bu kadar kısa bir sürede neden tekrar ediyor? Üçüncü kez ameliyat olsam yine tekrarlar mı? Sperm testi hiç yaptırmadım. Ne yapayım?

CEVAP: Varikosel mikrocerrahi teknik ile ameliyat edilirse ve bu teknik mikrocerrahi konusunda eğitimli bir ürolog tarafından yapılırsa tekrarlama ihtimali sıfıra yakındır. Eski teknikler ile yapılan ameliyatlarda yüzde 40’a yakın başarısız ameliyat ve çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Aynı şekilde mikrocerrahi teknik konusunda yeterli eğitimi olmayanların da yaptıkları ameliyatlarda tekrarlama ve ciddi komplikasyon riskleri mevcuttur. Maalesef bu ameliyata ülkemizde hem hastalar hem de bazı hekimler tarafından gerekli önem verilmemekte ve birçok olumsuz sonuçlar ile karşılaşılmaktadır.

SORU: Eğrilik düzelir mi?

30 yaşındayım, penisimde aşırı eğrilik var. Bu ilişkiyi etkileyecek boyutta. Çaresi var mı? En güvenilir yol nedir? Ameliyat olacağı kesin ama ne gibi sakıncaları olabilir?

CEVAP: Bu eğrilik cinsel ilişkiye engel değilse, ağrı yapmıyorsa ve zaman ile artmıyorsa hiçbir tedavi gerektirmez. Bu dediklerimin mevcut olması halinde ve sadece çok gerekli olan vakalarda ameliyat yapılır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.