Üretim hiç bitmiyor

18 Şubat 2016, Perşembe 19:00
AA

Erkekte sperm üretimi ergenlikte başlar ve hayatının sonuna kadar sürer. Kadındaki yumurtalar gibi belirli sayıda olmadığından bitme tehlikesi yoktur. Yaklaşık 72 günlük sürede imal edilir. İlk oluşuma başlamalarından yaklaşık 90 gün sonunda vücut dışına atılır

SORU: Spermler biter mi?

17 yaşındayım, çok sık mastürbasyon yapıyorum. Bana sık mastürbasyon yaparsam spermlerimin biteceğini söylediler. Acaba bu doğru mu?

CEVAP

Erkekte sperm üretimi süreklidir ve ergenlikten yaşamın sonuna kadar sürer. Kadındaki yumurtalar gibi belirli bir sayıda olmadığından bitme tehlikesi yoktur. Spermler testislerin içindeki bir çok kompartmanda eş zamanlı olmayan bir düzende ve yaklaşık 72 günlük sürede imal edilir. İlk oluşuma başlamalarından yaklaşık 90 gün sonunda vücut dışına atılır.

SORU: Sorun sürüyor

20 yaşındayım, 2 yıl önce varikosel ameliyatı oldum. Ama şikayetim devam ediyor. Özellikle de oturduğum ve yürüdüğüm zamanlarda oluyor. Doktor, ameliyatın yukarıdan yapılmış olduğunu söyledi. Ameliyat olsam düzelir mi? Mikrocerrahi yönteminin kesinlikle uygulanması gerekir mi?

CEVAP

Varikosel ameliyatınızın yetersiz olduğunu ve tekrar mikrocerrahi düzeltme ameliyatının gerekli olacağını söyleyebilmek için mutlaka spermiogram tetkikinizi gereken kalitede yaptırmam ve sizi muayene etmem gerekir. Varikosel sadece gerekli olduğunda ve tercihen mikrocerrahi yöntem ile ameliyat edilmelidir. Dünyadaki tecrübeler ve benim de yaklaşık 2 bin mikrocerrahi ameliyatı sonucu edindiğim istatistiki bilgilere göre mikrocerrahi teknik ile yüzde 99’un üzerinde teknik başarı sağlanıyor ve önemli bir komplikasyon oluşmuyor.

SORU: Sertleşme sorunum var

Ben sertleşme sorunu yaşıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Bu sorunu nasıl giderebilirim?

CEVAP

Sertleşme sorunu kişinin yaşına göre de değişen birçok değişik sebepten ortaya çıkabilir. Başarılı bir tedavi için önce bu durumun sebebinin anlaşılması gerekir. Günümüzde bu tip sorunların tamamı bir şekilde çözümlenebiliyor, bir üroloji uzmanına başvurun.

SORU: Baba olamıyorum?

25 yaşındayım, 2 yıllık evliyim. Bu süre içinde korunmadık ama hamile de kalamadım. Nereye gitmeli, kime başvurmalıyım?

CEVAP

Üroloğa hatta bir androloğa başvurması gerekiyor. Androloji iki kollu bir bilim dalıdır. Bir kolu kısırlık yani infertilite diğer kolu da impotans. Yani erkeklik sorunlarıyla ilgilidir. Çiftler direkt tüp bebek merkezlerine değil önce doktorlara başvurarak tedavi olmalıdır. Böylelikle birçok basit sorun tedavi edilir, doğal yoldan çocuk sahibi olunabilir. Tüp bebek gibi pahalı ve komplikasyonlu bir yöntem sadece gerek duyulan çiftlerde ve son çare olarak uygulanmalıdır. Mesela yumurtasında kanser başlangıcı olan bir erkeğin sperm sayıları azalır ve bu kişi bir ürolog tarafından görülmeden tüp bebek uygulamasına girer ise hayatı tehlikeye girer. Aynı şekilde basit bir girişim ile düzelecek bir sorun da atlanabilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.