YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Botoksun ne olduğunu ve çalışma mekanizmasını hatırlayalım: 'Botulinum' isimli bir bakteriden elde edilen ve kasları gevşetmek amacıyla 20 yılı aşkın süredir tıp alanında çeşitli tedavilerde kullanılan, FDA onaylı bir ilaçtır botoks. Bu toksin dermise enjekte edildiğinde germe ve açma, sinir iletimini kesme gibi işlevler görür. Bu şekilde de şikayet edilen konuyla ilgili tedavi sağlar. 

Hepimiz günde 50-100 arası saç telini kaybederiz. Bu normaldir. Eğer 100'ün üzerinde saçınız dökülüyorsa, saç derinizde boşluklar oluşmaya başladıysa, saçın karakteri incelmiş ve uzama problemi baş gösterdiyse, tedavi görmeniz gerekiyor demektir. Bu kişilerde metabolik bir rahatsızlık, hormon, vitamin eksikliği ya da fazlalığı var mı diye bazı kontroller yapılması gerekir. Saç dökülmesi tedavisinde kullandığımız birçok yöntem var. Saç botoksu, GRP, saç mezoterapisi, oral alımla vitamin kompleksleri, hormon tedavileri, dermaroller gibi... 


Saç dökülmesinin en önemli sorumlusu...

 Amerika’da 18-65 yaş arası saç dökülmesi yaşayan erkek hastalarda 2 yıl süren bir çalışma yapıldı ve bu çalışmanın sonucunda, kafa derisinde kas arasına enjekte edilen botoksun erkek tipi saç dökülmesinde (androjenik allopesi) kullanılabileceği ortaya çık.tı Botoks enjeksiyonuyla saçlı deride bulunan damar çeperlerindeki kaslarda gevşeme yaratılıyor. Bu sayede bu bölgenin kanlanması ve doğal olarak oksijenlenmesi sağlanıyor. Böylece hücrelere ihtiyaç duyduğu maddelerin çok yüksek oranda aktarılması da mümkün oluyor. Hastanın diğer tedavilere ihtiyacı varsa da kanın veya ilaçların emiliminin artması için de çevre dokuların oksijen düzeyinin yüksek olmasına ihtiyacımız var.

Saç dökülmesinin en önemli sorumlusu dihidrotestosteron (DHT) hormonudur. Bu hormon saç köklerine baskı yaparak saç kaybına neden olur ve ne kadar çok oksijensiz ortam bulursa o kadar çok miktarda testosteron hormonundan metabolize olarak açığa çıkar. İşte bu oksijen de dönüşümü engeller. Dolaşımda ne kadar çok oksijen varsa testosteron da o düzeyde DHT hormonuna değil, östradiole dönüşür. Böylece saç dökülmesine sebep olan bir mekanizma daha kırılmış olur. Botoks damarları gevşeterek oksijenin serbest dolaşımını arttırdığından bu sürece önemli katkı sağlar.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder