Sayım'ın bavulu

09 Haziran 2012, Cumartesi 05:00
AA

Edebiyat dünyası bu hafta yine hareketli: ‘Uyuyana Kadar’ sinemaya uyarlanıyor. Dünya çapında satış rekorları kıran S.J.Watson’ın bu romanı Ocak 2012’de Doğan Kitap tarafından yayımlanmıştı. Yayıncılık dünyasının en prestijli ödüllerinden Galaxy Ulusal Kitap Ödülleri’nde en iyi polisiyegerilim kitabı ödülünü, İngiliz Polisiye Yazarları Derneği (CWA) John Creasey Hançer Ödülü’nü kazanan ve geçen ay Desmond Elliott Ödülü’ne aday gösterilen ‘Uyuyana Kadar’ın filminin yapımcısı, Ridley Scott.

Kitabın ana karakteri Christine’i ise Oscar ödüllü Nicole Kidman canlandıracak. Final Dergisi Dershaneleri’nin sınavlara hazırlanan gençler için yayınladığı Genç Paylaşım Dergisi’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği şiir ve öykü yarışması sonuçlandı. Türkiye genelinde yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı yarışmada dereceye girenler, 27 bin TL para ödülünü ve eserlerinin yer aldığı ‘ilk kitap’larını Final’in çeşitli şubelerinde yapılan törenlerde aldı. Umarım bu etkinlikler sürekliliğini korur. Şimdi haftanın kitapları...

[[HAFTAYA]]

Keşke Sadece Bir Rüya Olsaydı...

Hayatı Sevme Hastalığı- Sibel K.Türker/Can Yayınları

Yakalandığımız bütün hastalıkların tek bir kaynağı vardır: Hayatı sevme hastalığı! Bu amansız hastalığın tek çaresi ise kaybetme korkusunun aşılmasıdır. O zaman insan soyunun acıları son bulacak, diğer bütün terk ediş ve terk edilişler anlamsız kalacaktır. Şükran, ördüğü mavi kazak, melankolinin içinden çıkıp kadınca bir direnişin kahramanı olduğunda kızına bunları söyleyecektir işte. İntihara eğilimli bankacı Neşe, geçmiş ve geleceğin peşindeki tarot kartlarını açtıkça Ayda’nın aşk acısı da artarak ilerler. İki kadın, karabasanlarını buluştururken siyaseten çarpışırlar ama bir damla kan akmaz. Sibel K. Türker’in yeni çalışması ‘Hayatı Sevme Hastalığı’ yalnızlıktan erkeklerle hesaplaşmaya, alkolden müziğe, ahlaktan aşka pek çok sorunu son derece kıvrak, esprili ve ritmik bir dille anlatıyor. Bir çağ manzarası.

Raya ve Ali’nin Hüzünlü Hikâyesi

Raya’nın İtirafı- Stella M. Trevez/Remzi Kitabevi

‘Raya’nın İtirafı’ sır perdesi ile gerçek arasında sıkışıp kalan bir hayatı anlatıyor. Hayatını kaleme aldığı ilk kitabı ‘Ben 44 Yaşındayım... Oğlum 53...’ ile dikkatleri üzerine çeken yazar Stella M. Trevez, Remzi Kitabevi’nden çıkan beşinci kitabı ‘Raya’nın İtirafı’ ile okurlarıyla yeniden buluşuyor. Yine sürükleyici bir hikâyeye imza atan yazar, gizemli olayların arkasında saklı bir hayattan gerçek hayata geçişi anlatıyor. Kitapta birbirlerini çok sevdikleri halde farklı dinden oldukları için kavuşamayan Raya ve Ali’nin hüzünlü hikâyesi var. ‘Raya’nın İtirafı’ Stella M. Trevez’in diğer kitapları gibi heyecan verici ve okuyanı etkisi altına alacak nitelikte.

Kansere Karşı Korunmalıyız!

Kansere Karşı Savunmasız Değilsin- Uzm. Dr. Elif Güveloğlu/Postiga Y


Geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve Uzm. Dr. Elif Güveloğlu tarafından kaleme alınan ‘Kansere Karşı Savunmasız Değilsin’ adlı kitap, kansere karşı “yeni bir yaşam yolu”nu anlatıyor. Kanser, modern zamanların en sık görülen hastalıklarından biri. Toplumsal bilinç, ne yazık ki bu tehlikeye karşı yeterli düzeyde değil. Doğanın gücünün ve beslenme değişikliklerinin çeşitli kanserlerin tedavisinde önemli rol oynadığını söylüyor Güveloğlu. Kanseri önlemek için bir çok tavsiyede bulunuyor. Bu hastalığa karşı savunma yollarının son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Fitoterapi Yüksek Lisansı’na sahip Uzm. Dr. Elif Güveloğlu kitapta bitkisel şifa uzmanı olarak bir çok yararlı bilgiyi paylaşıyor.

Çocuklar İçin Yeni Maceralar

Red Kit-Benim Kahraman Kovboyum- Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ‘Red Kit-Benim Kahraman Kovboyum’ serisinde güzel şarkıcı Lola Montes ile yol arkadaşı, aynı zamanda hayranı olan küçük adam Baron de Primesautier, vahşi Batı’ya sanatı götürmek üzere çıktıkları yolculukları sırasında önce bir “ejderha”yla, ardından da Red Kit’le karşılaşırlar ve olan olur. Lola Red’e bayılır, Rintintin Lola’nın kedisine, Baron Red Kit’ten kurtulma hayaline... Baby Bo hepsinden nefret eder, Düldül ise bu macerada en çok eğlenen tiptir. Red Kit okurlarını yine bol kahkahalı sayfalar bekliyor. Özellikle Lola’nın şarkılarına dikkat!

Hayal Gücünün Sınırları

Otori Efsaneleri-1. Kitap-Bülbül Döşemeler- Lian Hearn/Everest Yayınları


Everest Yayınları ‘Otori Efsaneleri-1.Kitap: Bülbül Döşemeler’i, Türkçe okurları ile buluşturdu! 2002 yılında ilk kez Avustralya’da yayımlanan Otori Efsaneleri ülkesinde 400 bin adet sattıktan sonra Fransa, İngiltere, Almanya dahil olmak üzere 36 ülkede çoksatanlar arasındaki yerini aldı. ‘Bülbül Döşemeler’ Otori Bölgesi’nin küçük bir köyünde yaşayan Takeo’nun, Otori Shigeru ve ailesiyle tanışmasını anlatır. Lian Hearn, dünyaca ünlü bir bestseller olan, The New York Times Book Review ve The New York Times tarafından en iyi roman seçilen bu seride, Japonya’nın gösterişli ve zarif doğasını, eşsiz kültür mirasını fantastik kurgu ile birleştirerek hayal gücünün sınırlarını zorlayacak yepyeni bir eser ortaya çıkarıyor. Otori Efsaneleri fantastik edebiyata yepyeni bir soluk getiriyor!

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.