Koronavirüs salgını ve savaş gerginliği arasında gebelik yaşamak

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Astrologlar bangır bangır yazmış, ‘’Mart ayı vurucu ve sarsıcı geçecek’’ demişlerdi. Ama insanlar kötü şeylere inanmak istemiyor tabii. Koronavirüs bütün komşularımızı sarmışken, kırmızıya boyanmayan bir tek benim canım ülkem kalmıştı; ona inanmak istemiştik. 

Derken artık iyiden iyiye dananın kuyruğu koptu. Resmi açıklamalar geldi. Bir yanda savaş belirsizliği, mülteciler, bir yanda dünya gündemini kasıp kavuran koronavirüs salgını arasında 34'üncü haftaya ulaşan gebelik hormonlarımla mücadele etmek her geçen gün daha da zorlaştı. 


Panik koronavirüsten daha tehlikeli

Virüs kadar virüs paniğinin de tehlikeli olduğu bir gerçek. Tamam önlemlerimizi alalım ama ne olur yok yere de ortalığı velveleye vermeyelim. Hele WhatsApp üzerinden dönen felaket mesajları, kimden nereden çıktığı belli olmayan ses kayıtları ile gündemin hararetini iyiden iyiye arttırmayalım.


Kuş gribini hatırlayın

Bir dönem böylesi paniği de kuş gribi zamanında yaşamıştık. Tabii ben şu anki hormon seviyem yüzünden koronavirüs endişesini her hücremde taşıyorum, kuş gribinde bu kadar paniklememiştik ama yine de her krizden çıkmanın ilk koşulu soğukkanlı olabilmek. 


Bize düşen belli

Lütfen gereksiz yere gerilim yaratmayın. İşe gitmek zorunda olan, toplu taşımaya binmek zorunda olan insanlar için doğruluğundan emin olmadığınız haberleri yaymayın. Bu durumda bizlere düşen belli. Sarılmak öpüşmek yok, eller sürekli yıkanacak, ortam havalanacak, eller yine yıkanacak. Kişisel hijyene dikkat edilecek, mümkünse kalabalık yerlere girilmeyecek ve öksürürken hapşırırken kesinlikle ağız tek kullanımlık bir peçeteyle kapanacak ve tabii eller yine ve yine yıkanacak. 


Bebekler stresten etkilenir mi? 


Son haftalarda kendime dikkat ettim, gece uyumadan önce neye konsantre olduysam kesinlikle rüyamda o konuyu görüyorum. Gece bülteni izleyip uyuduysam vay halime! Kan ter içinde uyanıyorum gece. Netflix’te gezindiysem mutlaka izlediğim şeyin teması rüyamda karşıma çıkıyor. 

Bebekler de anne karnında annenin duygusal durumundan ve stres seviyesinden etkileniyor. Ama gebe olmaya gerek yok, herkes gece biraz beynini resetleyerek uykuya geçmeli. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde bu tavsiyem hepinize çok iyi gelecek: Lütfen gece uyumadan önce odanızı iyi havalandırın ve ardından sizi rahatlatacak hafif bir müzik ya da dalga sesi, yağmur sesi eşliğinde gevşemek için nefes egzersizleri yapın. 

İnanın rüyalarınızı bile etkileyecek. 


Yazarlarımızdan

06 Haziran 2020, Cumartesi 07:00
06 Haziran 2020, Cumartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder