Yemen'e yapılan hava operasyonu sona erdi!

Suudi Devlet Televizyonu, Yemen'de 'kararlılık fırtınası ' operasyonu sona erdiğini duyurdu

21 Nisan 2015, Salı 21:20
A A

Yemen'e Husilere yönelik hava operasyonunun sona erdiği açıklandı. 

El Arabia'nın haberine göre; Suudi Arabistan'ın Yemen'e düzenlediği "Kararlılık Fırtınası" sona erdi. Yeni operasyonun ismi ise "Umudun Tesisi"

S. ARABİSTAN'DAN KARA HAREKATI SİNYALİ

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud'un, Kara Kuvvetleri'ne bağlı "Ulusal Muhafız Birlikleri"nin, Yemen'e yönelik "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna katılması yönünde kararname çıkardığı belirtildi.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan habere göre Kral Selman, Kara Kuvvetleri'nin en güçlü kollarından biri olan Ulusal Muhafız Birlikleri'nin, Yemen'de Husi Ensarullah hareketine karşı başlatılan operasyona katılmasını içeren kararname yayımladı.

SPA’ya konuşan Ulusal Muhafızlar Bakanı Mitib Bin Abdulaziz, Kral Selman’ın emrine uyduklarını ve hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi. Ulusal Muhafızlar Birimi, Suudi Arabistan ordusunda ayrı bir güç olarak yer alıyor. 100 bin askerden oluşan güç, ülkenin en donanımlı savaş gücü olarak tanınmakla birlikte ayrı bir bakanlığa sahip.

Bakan Mitib, Ulusal Muhafızlar Birimi’nin henüz operasyona başlayıp başlamadığı hakkında bilgi vermedi. Ensarullah hareketinin, başkent Sana'nın ardından Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi tarafından geçici merkez ilan edilen Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetimi, Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısı yapmış, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatına başlamıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.