Yeni askerlik sistemi ne zaman gelecek? Askerlik süresi düştü mü?

Yeni askerlik sistemi ne zaman gelecek? Askerlik süresi düştü mü?

Yeni askerlik sistemi için hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor. Konuyla ilgili detaylar da yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Yüz binlerce kişi ise sabırsızlıkla "Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?" diye sorguluyor.

10 Şubat 2019, Pazar 09:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın geçen aylarda askerlik sistemi ile ilgili yaptığı açıklama büyük yankı uyandırdı. Bakan Akar tek tip askerliğin geleceğinin sinyalini vermişti. Bu gelişmenin ardından silahaltında olanlar ve askerlik görevini yapacak olan yüz binler konu hakkında bilgi almaya çalıştılar.

Bakan Hulusi Akar ve MSB yetkilileri zaman zaman konu hakkında açıklamalar yaparak konuyla ilgili sona yaklaşıldığını belirtiler. Yüz binlerce vatandaşın beklentileri en üst seviyeye çıkarken "Yeni askerlik sistemi ne zaman gelecek?" sorusu da sıklaştı. İşte tek tip askerlikle ilgili yeni detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile başlayan ve zorunlu askerlikte köklü değişiklikler getirecek yeni sistemin detayları ortaya çıkmaya başladı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlıkları devam eden yeni askerlik sisteminin ortaya çıkan detayları şöyle:

Mevcut sistemde ihtiyaç duyulduğunda bedelli askerlik uygulaması yapılıyor. Bunun için de her seferinde yasa çıkarmak gerekiyor. Yeni dönemde bedelli askerlik sistemin parçası olacak ve sürekli uygulanacak. Belirlenen ücreti ödeyen herkes yararlanabilecek.

BİR AY ASKERLİK

Yapılan uygulamalarda belli bir yaş sınırı konuluyor ve bunun altında kalanlar yararlanamıyordu. Yeni sistemde bedelli uygulamasında yaş sınırı olmayacak. Askerlik yaşına gelen yani 20 yaşından sonra herkes bundan yararlanabilecek.

Bedelliden yararlanan herkesin bir aylık zorunlu askerlik süresini kışlada geçirmesi ve askerliğin temelini alması planlanıyor. Bu süre içinde askerliğin tüm kuralları öğretilecek. Bir kişi önce askerliğe başlayacak. İlk bir ayın sonunda bedelliden yararlanmak istediğini belirtip parasını yatırabilecek.

Bedelliden ücretin nasıl belirleneceğine ilişkin birkaç seçenek bulunuyor. Bedelli için yasaya bir rakam konulması ve bunun her yıl yeniden değerleme oranlarına göre arttırılması, askeri ücret ya da yedek subay maaşının '... katı kadardır' gibi bir oran konulması düşünülüyor. Ancak henüz hangi seçeneğin olacağı netleşmedi.

Türkiye' her yıl 200-300 bin kişi askerlik çağına geliyor. Nüfus artış hızı da dikkate alınarak, 5'er yıllık projeksiyonlar yapılacak ve asker alımları planlanacak.

ÜNİVERSİTELİLERE YEDEK ASTSUBAYLIK TERCİHİ

TSK her dönem yedek subay ihtiyacını belirleyecek. İhtiyaçtan fazla üniversite mezunları için yedek astsubaylık tercihi getirilecek. Yedek astsubaylara iyi bir ücret ödenecek. Askerlik süresi de yedek subay ile aynı olacak. Meslek yüksek okulları mezunlarının da yedek astsubay uygulamasından yararlandırılması planlanıyor. Üniversite mezunlarına ücretli yedek astsubaylığın yanısıra 6 aylık kısa dönem askerlik seçeneği de sunulacak.

LİSE MEZUNLARINA 9-12 AY ASKERLİK

Lise mezunları için 9 veya 12 ay askerlik süresi tartışılıyor. Ama bir mesleği olanlar veya meslek lisesi mezunlarına asgari ücret karşılığında askerde mesleklerini sürdürmeleri ve eğitim almaları öngörülüyor. Bu kişiler sigorta kapsamına alınacak ve belli bir ücret ödenecek. Aileleri de genel sağlık sigortasından yararlanacak. Bir kişi askerlik yaparken ailesi ile ilgili kafasında bir endişe olmaması için ne yapmak gerekiyorsa sisteme bu dahil edilecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Depremin sembol ismi Azize Çelik konuştu: O ikisini delikten gördüm