Yeni risk haritası yayınlandı! Renkli risk haritası ile hangi şehirlerin renk kodu değişti?

Hafta içi hafta sonu sokağa çıkma yasakları ile ilgili flaş gelişme. Tedbirler alındı ancak vaka sayısı artıyor. Risk haritası değişiyor. Turuncudan kırmızıya geçme tehlikesi olan 9 il belli oldu, aralarında İstanbul da var. Daha önce 17 il kırmızı listedeydi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu son toplantısında da artan vaka sayısını masaya yatırdı. Tüm illerdeki vaka artışının ardından öneri mavi iller dışındakilerin hepsinde sokağa çıkma yasaklarının hafta sonu devam etmesi yönünde.

16 Mart 2021, Salı 11:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin gündeminin ilk sırasında Kovid-19 vaka sayılarındaki artış vardı. 1 Mart'ta başlayan "kontrollü normalleşme" sürecinin ardından yapılacak ilk kabine toplantısında illerin risk durumuna göre atılan kontrollü normalleşme adımlarıyla ilgili değerlendirme yapıldı. Özellikle son günlerde vaka sayılarında yaşanan artış ve mutasyonlu virüsün yayılım hızı, bazı tedbirlere geri dönülmesi ihtimalini gündeme getirdi. Risk haritasındaki değişim gözden geçirilip güncellenecek. 

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı. Buna göre, son 24 saatte 151 bin 113 Kovid-19 testi yapıldı, 15 bin 503 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 63 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 858 oldu. Son 24 saatte 15 bin 893 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 716 bin 969'a yükseldi. Test sayısı 35 milyon 277 bin 116'ya ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 894 bin 893, vefat sayısı 29 bin 552, ağır hasta sayısı 1425 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,2, yatak doluluk oranı yüzde 51,6, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66,2, ventilatör doluluk oranı yüzde 29,8, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu son toplantısında da artan vaka sayısını masaya yatırdı. Bu kapsamda bilim kuruluna haritada mavi olan iller dışında tüm illerde cumartesi ve pazar günü sokağa çıkma yasağı yeniden başlatılması gerektiği önerisi iletildi. Mevcut şartlarda kırmızı olan illerde cumartesi ve pazar sokak kısıtlaması zaten devam ediyor. Turuncu renkli illerde sadece pazar günleri sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sarı ile mavi kentlerde ise cumartesi ve pazar sokak kısıtlaması uygulanmıyor.

Ancak tüm illerdeki vaka artışının ardından öneri mavi iller dışındakilerin hepsinde sokağa çıkma kısıtlamasının hafta sonu devam etmesi. Bilim kurulunun kırmızı iller için de önemli önerileri var. Bunların başında da bu illerden çıkışın yasaklanması var. Verilere göre bu illerde vaka artışı yaşanmadı ancak başka illere geçiş nedeniyle sorun yaşandığı tespit edildi. Bu kapsamda da kırmızı illerden başka illere seyahate geçiş kısıtlamasının getirilmesi önerildi. Kurul kafe ve restoranların açılmasını da değerlendirdi. Denetimlerin artırılması gerektiği vurgulandı. Özellikle kapalı alanların kontrolsüz olduğuna dikkat çekildi.

Kurul toplu taşımada yaşanan sorunları da iletti. Ulaşım yoğun olan yerler olarak vurgulandı. Bilim kurulu mutasyon virüsün ev içi bulaşı artırdığı tespitine de toplantıda yer verdi. Özellikle mutasyonlu virüslerde ev içi bulaşın 2 kat arttığı belirtildi.

Bilim kurulunun tüm önerileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kabine toplantısında aktarıldı. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut durumun devam edeceğini söyledi.

İSTANBUL KIRMIZI GRUBA MI GEÇİYOR?

İSTANBUL KIRMIZI GRUBA MI GEÇİYOR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 27 Şubat-5 Mart 2021 il il koronavirüs vaka sayılarının yer aldığı haritayı sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Paylaşımında kritik uyarılarda bulunan Bakan Koca, "Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın paylaştığı haritadaki verilere göre, Samsun her 100 bin kişiye 348,36 Kovid-19 vakası ile ülke genelinde en yüksek vaka sayısına sahip il oldu. Bu şehri 314,15 ile Sinop, 282,14 ile Giresun, 280,27 ile Ordu ve 228,82 ile Tokat izledi. Verilere göre her 100 bin kişide en az vaka sayısının olduğu iller sırasıyla 5,35 ile Hakkari, 5,76 ile Şırnak, 8,87 ile Batman, 10,83 ile Uşak ve 10,88 ile Mardin oldu.Son hafta 100.000 nüfusta vaka görünme oranı en çok artan illerimiz: Sinop, Kilis, Samsun, Amasya ve Edirne.

En çok azalan illerimiz: Ordu, Bolu, Trabzon, Nevşehir ve Karaman. 

Yeni haritada İstanbul dahil 9 ilin turuncu listeden kırmızı listeye girmesi bekleniyor.

İstanbul 111,57, Kocaeli 112,25, Artvin 109,14, Çanakkale 107,29, Kilis 163,17, Kırklareli 116,94, Mersin 100,82,Tekirdağ 111,19,Yalova 134,76

Geçen haftaki haritada 17 il kırmızı renkteydi. Yani 17 şehirde vaka oranı 100 bin kişide 100’ün üzerindeydi. 9 il de sınırın üzerine çıkınca toplam 26 ilde vaka artışları, tehlike sinyalleri vermeye başladı.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır.

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU) 

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul’da şoke eden fotoğraflar! Kısıtlama dinlemediler…