Yeni yılın estetik trendleri

Yeni yılın estetik trendleri

Araştırmalara göre, 2015 yılına kadar, dünya üzerinde 55 milyon kişi estetik operasyon yaptıracak. Türkiye'de de durum farklı olmayacak: Yıllar içinde süregelen artış, devam edecek

14 Ocak 2012, Cumartesi 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Röportaj: Esra Özübek
eozubek@doganburda.com


Hızla artan estetik cerrahi uygulamalarının 2012 yılında nasıl bir çizgi izleyeceği ise şimdiden merak konusu. Yeni yılda en çok tercih edilecek estetik operasyonları Dr. Alpaslan Topçu sıraladı...

LIPOSUCTION: Lokalize yağların ince bir tüple, negatif basınç yardımıyla alınması işlemi. Karın bölgesi, uyluk iç ve dış tarafı, kalça, diz, çene altı gibi yerlerde kullanılır. Kesiler küçük olur, kanüller yağ dokusunun içine yerleştirilir, bu sırada uygulanan vakumla yağ dokusu dışarı çekilerek hacim azaltılır.

LAZER LIPOSUCTION: Lazer enerjisi kullanılarak yapılan liposuction. Lazer; yağ hücrelerini daha yoğun parçalar ve diğer liposuction yöntemlerinden farklı olarak cildi içerden ısıtarak kolajen sentezini artırır, sıkılaşmayı sağlar. Operasyon 1-1.5 saat sürer. Vücut kitle indeksi ideale yakın olan ve bölgesel yağ fazlalığına sahip hastalar için kullanılır. Lokal anestezi ve sedasyon altında operasyon yapılabilir. Uygulama, hastane koşullarında yapılmalıdır. Laser Liposuction’ın en büyük avantajları; cilt sıkılaştırma fonksiyonu ve erken dönemde günlük hayata dönmeye olanak tanımasıdır. Kalça, bel, baldır, bacak ve yüze uygulanabilir.

Selülit tedavisinde yeni dönem

Selülitlerden bir seansta tamamen kurtulabilirsiniz. Cellulaze denen lazer yöntemiyle bu mümkün. Kalça, bacaklar, alt karın bölgesi ve memelerde oluşan selülitin cerrahi tedavisi tek başına yeterli olmaz. Yağ fıtıklaşmasını ve ciltteki incelmeyi tedavi edecek ekstra bir tedavi yöntemi de gerekir. İşte Cellulaze adlı özel lazer, cerrahi tedavinin yaptığını yapmakla kalmıyor, ekstra tedaviyi de sağlıyor. Hasta uyutulmuyor, lokal anestezi yapılıyor. Çok küçük kesiyle cilt altına giriliyor, özel dalga boyuna sahip lazer ile tedavi gerçekleşiyor. Tek seansta etkili olan Cellulaze, lazer ışınını sadece ilgili alanlara verebiliyor.

Kişiye özel memeler


Göğüsler, tüm dünyada kadın güzelliğinin ve çekiciliğinin sembolüdür. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda da göğüs estetiği ameliyatları popüler olacak. Ancak eskiden olduğu gibi aynı tip operasyonlarla göğüsler büyütülmeyecek, kişiye özel teknikler kullanılacak.
-Göğüs büyütme operasyonlarında kullanılan silikon teknolojisinin gelişmesiyle özellikle damla protezler daha sık uygulanmaya başladı. Böylece daha doğal şekiller elde ediliyor.
-Meme protezi artık koltuk altından yerleştirilerek memede istenmeyen yara izi önlenebiliyor. Ancak koltuk altı protez uygulaması, sınırlı sayıda ve uygun hastada kullanılabiliyor.
-Dolgu malzemeleri ile meme büyütme uygulaması da var. Bu da lokal anestezi ile gerçekleşiyor. Yöntem; özel bir dolgu maddesinin, doku altına iğneyle enjekte edilmesinden ibaret. Metot, kalça ve bacakların ince kısımlarına da uygulanıyor. İşlem kısa ama ömrü de kısa: Sadece 1-1.5 yıl kullanılabiliyor, tekrarı gerekiyor.

Kaburgadan burun yaptırmak

Biri açık, diğeri kapalı olmak üzere iki ana teknik vardır burun ameliyatında. Önemli olan, hasta için hangi tekniğin doğru olduğuna karar vermektir.
-Çok hafif şekil bozukluğu olanlarda, neşter altına yatma istemeyenlerde ve ameliyat sonrası görülebilecek ufak rötuş ihtiyaçlarında dolgu materyalleri emrimizde. Dolgu materyalleri kullanılarak burun daha uzun, daha kalkık gösterilebiliyor. Burun sırtındaki düzensizliklerin kamufle edilmesi, kemer yapısının gizlenmesi ve burnun daha kalkık algılanması dolgu materyalleri ile mümkün.
-Bu alanda insanlara en ilginç gelen şey, kaburgadan burun yapmaktır. Genelde travma hikayesi olan hastalarda ya da burun ameliyatlı kişilerde kullanılır. Burnun orta direk desteğini kaybeden hastada, kıkırdak doku miktarı da genelde yetersizdir. Kulağın arkasındaki kıkırdaktan faydalanıyor ya da kaburgadan parça alıyoruz ve yeni burun çatısını bu şekilde oluşturuyoruz.

Dolgun ve kavisli popo için...


- Popo bölgesine liposuction uygulamaktan kaçınmak gerek. Bunu yapmak yerine, bel, bacak iç ve dışı, popo kıvrımının altına lazer liposuction yaparak popoyu belirginleştirmek tercih edilmeli.
-Popo dolgunluğu için en sık başvurulan yöntemlerden biri de yağ enjeksiyonu. Zayıf ve diyetle zayıflamış kişilerde ideal sonuç verir. Poponun üst kısmına hastanın vücudundan alınan yağ enjekte edilir. Hastanın iyileşme süreci çok kısa, sosyal hayata dönüşü çok çabuk olur. İşlem, gerekirse tekrar uygulanabilir.
-Popo protezi, kalçaların arasındaki kıvrımdan, poponun üst kısmına yerleştirilir. Genel anestezi altında yapılan ameliyat 4 saat sürer ve hastanede 1 gece kalmayı gerektirir. 7-15 gün sonra işe dönülebilir. Aşırı kilo kaybı olan ileri yaş hastalarda, kombine germe operasyonları ile birlikte popo şekillendirilir. Son yıllarda iple askı ve kök hücre uygulamaları da bu alanda hızla popüler oldu.

Kaşların yerleşimi önemli

Yüze anlam katmada kaşın pozisyonu ve şekli önemli yer tutar. Yaşlanmanın göz çevresindeki en önemli belirtileri kaşlarda düşme, alt ve üst gözkapağında cilt fazlalığı ve gözkapaklarında torbalanma, göz çevresi ve alında ortaya çıkan kırışıklıklardır. Göz çevresi ve kaş düşüklüğü tedavisinde, düşüklüğün şiddetine göre birçok tedavi yöntemi kullanmak mümkün. Botoks uygulaması ile kaş yüksekliğinde 0.5-1 santimlik artma sağlanabilir. Dolgu uygulamaları ile özellikle kaşın dış kenarı yükseltilebilir. Alın germe gibi cerrahi işlemlerle kaş istenilen pozisyona getirilebilir veya sadece kaş düşüklüğü varsa iple askı yöntemi ile kaşın pozisyonu ayarlanabilir. Bazen kaşın pozisyonu normal olduğu halde, üst gözkapağındaki cilt ve yağ fazlalığından dolayı kaş düşük gözükebilir. Bu durumda gözkapağı estetiği tek başına yeterli olur.

( 07.01.2012 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır. )

Sıradaki haber yükleniyor...
holder