Yeni Zelanda (ChristChurch) nerede ve başkenti neresidir? Dünya haritası...

Yeni Zelanda'da iki camiye saldırı düzenlendi. Yaşanan korkunç saldırı sonrası en az 30 kişi hayatını kaybetti. Katliamın ardından vatandaşlar "Yeni Zelanda nerede ve başkenti neresidir?" sorularına yanıt aradı. Öte yandan dünya haritası da merak edildi.

15 Mart 2019, Cuma 09:13 Son Güncelleme:
A A
Yeni Zelanda (ChristChurch) nerede ve başkenti neresidir? Dünya haritası...

Yeni Zelanda’nın ChristChurch bölgesinde cuma namazı sırasında iki camiye saldırı düzenlendi. Dünyayı ayağa kaldıran katiamda 30 kişi hayatını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi. Korkunç saldırı sonrası "Yeni Zelanda nerede ve başkenti neresidir?" soruları sıkça aratılmaya başlandı. Dünya haritası da merak edildi. 

CHRISTCHURCH NEREDE?

Yeni Zelanda'nın güney adası üzerinde bulunan ChristChurch şehri, son bilgilere göre yaklaşık 400 bin kişilik nüfusa sahiptir. 268 bin 838 kilometrekare üzerine kurulu olan Yeni Zelanda'nın küçük bir şehri olan ChristChurch, ülkenin turizm şehirlerinden birisi olarak bilinmektedir.

YENİ ZELANDA NEREDE VE BAŞKANTİ NERESİDİR?

Kuzey ve Güney Adaları ile bazı küçük adalardan oluşan ve dört tarafı sularla çevrili olan Yeni Zelanda en yakın komşusu konumundaki Avustralya'ya yaklaşık 2.200 km mesafededir.

Ülkede genel olarak ılıman iklim hakimdir. Dört mevsimin arasında sıcaklık farklarının göreceli olarak düşük olduğu Yeni Zelanda'da Eylül, Ekim, Kasım ayları İlkbahar, Aralık, Ocak, Şubat ayları Yaz, Mart, Nisan, Mayıs ayları Sonbahar, Haziran, Temmuz, Ağustos ayları ise Kış mevsimi yaşanmaktadır.

Yazın hava sıcaklığı 20 ila 25 derece, Kışın ise 5 ila 15 derece arasında seyretmektedir. Kuzey Adanın en kuzey kesimlerinin Yaz aylarında sub-tropik iklim özellikleri gösterdiği,Güney Adanın dağlık yüksek kesimlerinde kış aylarında sıcaklığın -10 dereceye kadar düştüğü görülmektedir. Yerleşimin yoğunlaştığı kıyı kesimleri yıl boyu dengeli olarak yağmur ve güneş almaktadır. Başkent Wellington coğrafi konumu itibariyle yıl boyunca sert rüzgara maruz kalmaktadır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Elazığ Sivrice 5.1 ile yine sallandı