Yeşil rengin anlamı nedir? Psikolojik anlamı, enerjisi, insan üzerindeki etkisi ve özellikleri

Yeşil, reklam, dekorasyon, süsleme, tekstil ve moda gibi alanlarda en çok kullanılan renkler arasında yer alıyor. Gökkuşağındaki 7 renkten biri olan yeşil, sarı ile mavinin karışımından oluşuyor. Eski Türkçe ile kaleme alınmış metinlerde ''yaşıl'' şeklinde geçen yeşil sözcüğü, 8. yüzyıldan beri kullanılıyor. Yeşil, doğa ile özdeşleşen bir renk olduğu için insan psikolojisini her açıdan olumlu etkileyen renklerden biri. Yeşil rengin anlamı, insan psikolojisinde yarattığı etkiler, yeşilin hiç bilmediğiniz farklı tonları ve yeşil renk ile ilgili ilginç pek çok bilgi yazımızda.

22 Kasım 2021, Pazartesi 15:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eski Türkçe ile kaleme alınmış metinlerde ''yaşıl'' şeklinde geçen yeşil sözcüğü, 8. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Kelimenin fiil hali ''yeşermek'', pekiştirmeli hali ise ''yemyeşil'' şeklinde yazılır.

Yeşil rengin anlamı nedir?

Bu renk birçok alanda kırmızı renginin zıt anlamlısı olarak kullanılır. Örneğin trafikte kırmızı ışık, ''dur'' anlamına gelirken yeşil ''geçiş serbest'' demektir. 

Dijital ve analog cihazlarda ise yeşil ışık ''açık'' ve ''çalışıyor'' anlamına gelir. Kırmızı ise cihazın kapalı durumda olduğunu gösterir.

Yeşil kelimesinin deyimlerdeki anlamları

Yeşil kelimesinin deyimlerdeki anlamları

Yeşil kelimesi birçok kalıp ifadede ve deyimde de geçer. Örnekler:

 1. Yeşil ışık yakmak: Bir şeyin gerçekleşmesine müsaade etmek, müsamaha göstermek, olumlu tepki vermek.
 2. Yeşil oy: Çekimserlerin kullandığı oy
 3. Yeşil aynı zamanda argoda para anlamında da kullanılır. Bunun nedeni Amerikan dolarının yeşil olmasıdır.

Yeşil ile eş anlamlı olan toplam 4 kelime vardı:

 1. Ahdar: Dilimize Arapçadan geçen ahdar kelimesi hudret sözcüğünden türetilmiştir. Hudret, yeşermek anlamına gelirken ahdar yeşil demektir.
 2. Kimyoni: Kimyon kelimesinden türetilen kimyoni sözcüğü de yeşil ile eş anlamlıdır.
 3. Tirşe: Halk arasında maviye çalan yeşil rengine tirşe denir.
 4. Sebz: Farsça kökenli bir kelime olan sebz sözcüğü yeşil anlamına gelir. Sebze sözcüğü de bu kelimeden türetilmiştir.

Yeşil rengin psikolojik anlamı

Yeşil rengin psikolojik anlamı

Yeşil, doğa ile özdeşleşen bir renk olduğu için insan psikolojisini her açıdan olumlu etkiler. Yeşil rengi, temel olarak canlanmayı, tazeliği, diriliği, yeniden başlamayı ve dinamik olmayı temsil eder.

Bu renk, sadece kırmızının değil grinin de zıt anlamlısı olarak kullanılır. Gri, betonu, binaları, trafiği, kalabalığı ve şehri simgelerken yeşil, ormanların, ağaçların ve tabiatın sembolüdür.

 

Edebiyatta yeşil

Edebiyatta yeşil

Edebiyatta yeşil rengi, doğanın uyanışı ve ilkbahar anlamında kullanılmıştır. Hem düz yazılarda hem de şiirlerde, yeşil, insana umut veren ve yılgınlığa kapılmasını önleyen bir renk olarak nitelendirilmiştir. Bu açıdan bakıldığında yeşil, iyimserliğin rengi olarak tanımlanabilir.

Yeşil rengin tonları

Yeşil rengin tonları

Bir ara renk olan yeşilin 20'den fazla tonu vardır. En çok kullanılan tonları ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. Turkuaz: Dilimize Fransızcadan geçen turkuaz kelimesinin orijinal hali ''Türk'e hastır.'' Zamanında Akdeniz'e çıkarma yapan Fransız askerleri, yeşilin bu tonunu ilk kez görmüş ve bu renge ''''Turkuqoise'' yani ''Türk'e has'' demiştir. Turkuaz, İç ve dış dekorasyonda, hediyelik eşyalarda ve kıyafetlerde en çok kullanılan renklerden biridir.
 2. Yonca yeşili: Adını aynı adlı sebzeden alan bu yonca yeşili, çeşitli aksesuarlarda sık sık kullanılır.
 3. Asker yeşili: Halk arasında kamuflaj yeşili olarak da bilinir.
 4. Lime: Yeşilin en açık tonlarından biridir. 

Yeşilin aynı zamanda dekorasyonda ve modada sıkça kullanılan fıstık yeşili, ördek yeşili, zümrüt yeşili, çam yeşili gibi pek çok başka tonları da vardır.

Yeşil rengin insan üzerindeki etkisi ve özellikleri

Yeşil rengin insan üzerindeki etkisi ve özellikleri

Yeşil rengi, insana doğayı ve doğallığı çağrıştırdığı için, insanlar üzerindeki etkisi her zaman olumlu etkiler bırakır.

İlkbahar mevsimi geldiğinde, ağaçlar çiçek açar ve sararan yaprakların yerini yeşil yapraklar alır. Yeşil, aynı zamanda gençliğin ve enerjik olmanın sembolüdür. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pembe rengin anlamı nedir? Psikolojik anlamı, enerjisi, insan üzerindeki etkisi ve özellikleri