Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Yaprak Özdemiroğlu kimdir?

Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Yaprak Özdemiroğlu kimdir? İşte detaylar...

28 Kasım 2017, Salı 09:52
A A

Yaprak Özdemiroğlu aklımıza Şekerpare filmi ile kazındı.

Sonra onu Hababam Sınıfı'nda gördük. Yaprak Özdemiroğlu bu kez de Hababam Sınıfı'nda İlyas Salman'dan yediği tokat sahnesiyle hafızalarımızda yer edindi.

Biz onu Yeşilçam filmlerinden kimi zaman da verdiği cesur pozlardan tanıyoruz ama aslında o ünlü bir ismin kızı...

14 Ağustos 1963'de Ankara’da dünyaya gelen Yaprak Özdemiroğlu müzisyen Attila Özdemiroğlu'nun kızı.

Yani Yaprak Özdemiroğlu, şimdilerde Levent Yüksel ile aşk yaşayan Lidya Özdemiroğlu'nun da üvey ablası.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümünden mezun olan Yaprak Özdemiroğlu, profesyonel sanat hayatına  tiyatro ile başladı. 

1981 yılında rol aldığı ''Hababam Sınıfı Güle Güle'' ve ''Yüz Karası/Şöhretin Sonu'' adlı filmlerle sinema oyunculuğuna adım attı. 90'lı ve 2000'li yıllarda TV dizilerinde de boy gösterdi.

Sinemadan uzak kaldığı yıllarda Prodüktörlük yaptı. Bu arada Müzisyen İskender Paydaş’la 25 Haziran 1993'te yaptığı ilk evliliği boşanmayla son buldu (25 Haziran 2000).  

Arkasından bir sosyal medya ajansı kuran sanatçı, ikinci evliliğini 2001 yılında manken Murat Erberger'le gerçekleştirdi. Yaprak Özdemiroğlu'nun bu evliliği ancak 2010 yılına kadar sürdü.

Yaprak Özdemiroğlu verdiği bir röportajda cesur sahneleriyle ilgili samimi açıklamalarda bulunmuştu. işte o röportaj...

80’lerin seks sembolü olarak anılmak sizin için ne ifade ediyor?

80’lerin seks sembolü olarak anılmak sizin için ne ifade ediyor?

O bir kadının başkaldırısıdır. Üvey annem Müjde Ar başlatmış, biz de devam ettirmişiz.  Kadın-erkek eşitliği açısından bakıyorum meseleye. Nasıl bir erkeğin göğsü görünebiliyorsa, aynı şey kadın için de geçerli olmalı. 

Cinselliğin ve estetik güzelliğin sorun olmaması gerekiyor. Filmlerde hiçbir zaman “Aman bir yerim görünmesin” demedim. Tam tersine... Mesela bir tecavüz sahnesi çekilirken makyajım ve üstüm başım düzgün kalmadan “Ne yapılması gerekiyorsa yapılsın” diye ben teklif etmişimdir yönetmene. O bir duruştur. 

Yine cesur sahneleri olan bir filmde rol alır mısınız?

Yine cesur sahneleri olan bir filmde rol alır mısınız?

Tabii ki. Devam etmesi gereken bir duruş bu.  Bir oyuncu için öyle bir sorun olmamalı diye   düşünüyorum. 

“Müjde Ar üvey annem” dediniz...

“Müjde Ar üvey annem” dediniz...

Evet. Babamla (Atilla Özdemiroğlu) 15 yıl kadar birliktelerdi. Babamla ayrıldılar ama başka çocuğu olmadığı için ne o beni bıraktı ne de ben onu. Hâlâ tatillere birlikte gideriz.   

Rol aldığınız filmlerin ‘sabun   köpüğü’ denen türde  olduğu yorumuna ne  diyorsunuz?

Rol aldığınız filmlerin ‘sabun köpüğü’ denen türde olduğu yorumuna ne diyorsunuz?

Çok terbiyesizce buluyorum o yorumları. Hiç öyle filmlerde oynamadım. 

O zaman Atıf Yılmaz, Halit Refiğ, Ertem Eğilmez, Şerif Gören, Bilge Olgaç ve Metin Erksan’a da aynı şeyi söylemiş oluyorlar. Çünkü onlardan başka yönetmenle  çalışmadım ben.

Bir dönem Yaprak Özdemiroğlu'nun Cem Yılmaz ile aşk yaşadığı iddia edilmişti. Ancak daha sonra Yaprak Özdemiroğlu 'Birlikte değiliz, arkadaşız' şeklinde açıklama yapmıştı. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.