Yetersiz beslenen çocukların boyları 20 santimetre daha kısaldı

Yeni bir araştırma, nüfusun yetersiz beslendiği ülkelerde çocukların boyunun, 20 santimetreye kadar daha kısa olabileceğine işaret ediyor. Araştırmaya göre Türkiye'de ise çocukların boyu daha da uzamaya başladı.

18 Kasım 2020, Çarşamba 14:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

BBC Türkçe'nin haberine göre, son 35 yılda Türkiye'de çocukların boyu uzamaya başladı.

Bir grup bilim insanından oluşan, "Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Risk Faktörü İş Birliği"nin analizi 200 ülke ve bölgede 65 milyon insanın boy ve ağırlıklarının incelendiği 2 binden fazla nüfus araştırmasına dayanıyor.

En uzun boy Hollanda'da

En uzun boy Hollanda'da

2019 verilerine göre 19 yaşındaki erkeklerin en uzun olduğu ülke ortalama 183,8 santimetreyle Hollanda. Bu yaştaki insanların en kısa olduğu ülke ise Doğu Timor. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Doğu Timor'da 19 yaşındaki bir erkeğin ortalama boyu 160,1 santimetre.

Araştırmaya göre Türkiye'de ise 19 yaşındaki bir erkeğin ortalama boyu 176,3 santimetre (1985'te 172,4 santimetreydi). Aynı yaştaki bir kadının ortalama boyu ise 161,8 santimetre (1985'te 156,06 santimetreydi).

London Imperial College öncülüğünde yapılan araştırmanın uzmanları, dünya genelinde çocukların boy ve kilolarının izlenmesinin beslenme koşulları ve ne kadar sağlıklı bir ortamda yaşadıklarına ilişkin önemli ipuçları verebileceğini söylüyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda corona virüs kadar RSV enfeksiyonuna da dikkat edilmeli