YGS öncesi önemli ipuçları! Okumadan sınava girmeyin

Özel MEF Lisesi Rehberlik Birimi uzmanları, 12 Mart Pazar günü yapılacak YGS öncesi sınava girecek öğrencilere çok önemli taktikler verdi

07 Mart 2017, Salı 11:27
A A

YGS maratonuna katılacaklar dikkat! Özel MEF Lisesi Rehberlik Birimi uzmanları sınav esnasında mutlaka uygulaması gereken; dikkat toplama tekniklerini, okuduğunun anlaşılmaması durumunda başvurulacak ipuçlarını, çeldiricileri belirlemede etkili olacak püf noktalarını, turlama ve nefes tekniklerini anlattı:

Önce genel bir bakış açısıyla sınavın bütününü görün. Sınava başlamadan önce soru kitapçığına genel olarak göz gezdirebilirsiniz

Sınava en iyi olduğunuz dersten başlayın.  

Zaman kullanımı için tam 160 dakikanız var. Sınavda zaman sorunu yaşamamak için her deneme sınavında kendinize özgü uyguladığınız ve geliştirerek son haline getirdiğiniz zaman kullanımı stratejinize güvenin.  

Sorular hep zor olamaz, başarmak için gerekli sorulara ulaşmayı strateji olarak benimseyin. Her testte bilgi düzeyinizin altında ve üstünde sorular bulunabilir. Testin geneli bilgi birikimiyle ve yorum gücüyle çözülebilecek sorulardan oluşmaktadır. Çoktan seçmeli sınavların birçoğunda olduğu gibi ÖSYS gibi sınavlarda soruların yüzde 10'u çok zor/çok kolay, yüzde 20'si zor/kolay ve yüzde 40’ı normal bilgi düzeyindedir.

Bir soruya takılıp kalırsanız zamanı iyi kullanamayabilirsiniz. Zor soruyu çözen değil, çok soru çözen kazanır. Sınavın ilerleyen bölümlerinde hedefinize ulaşmanıza yetecek miktarda soru olduğunu bilmelisiniz.  

Sadece soruda istenen ne ise ona odaklanın. Gereksiz ayrıntılar arasında kaybolmaktansa soru sizden ne istiyorsa onun üzerinde yoğunlaşın.  

Tüm seçenekler önemlidir, okuyun. Bütün seçenekleri okumadan cevabı işaretlemeyin, özellikle seçeneklerde anlamını bilmediğiniz sözcük varsa daha da dikkat etmelisiniz.  

İyi bir zamanlamayla turlayabilirsiniz. Sınavda mutlaka turlama tekniğini kullanmaya çalışın. Yapamadığınız ve yanıtından emin olmadığınız sorulara belli bir işaret koyarak birinci turdan sonra o soruları tekrar kontrol edebilirsiniz.  

Uzun paragraflarda önce soru kökünü okumanız soruyu çözmenizde zaman kullanımınıza katkı sağlayacaktır.

Şıklarda kuvvetli çeldiriciler olabilir. İki seçenek birbirine çok benziyorsa büyük bir ihtimalle ikisi de doğru cevap olmayabilir. Diğer seçenekleri iyi okuyarak aradaki ayrıntıyı yakalamalısınız. İki seçenek birbirinin zıttıysa bunlardan birinin doğru cevap olma ihtimali çok yüksektir. Bunu göz önünde bulundurarak dikkatli davranmalısınız.  

Yanlış olduğundan emin olmadıkça ilk tahminde bulunduğunuz cevabı değiştirmeyin.  

Genellemelere dikkat edin. Eğer seçeneklerde hepsi, her zaman, hiçbiri gibi genellemeler varsa bu seçeneklerin yanlış olma ihtimalinin de  yüksek olabileceğini düşünebilirsiniz.  

Bazı ipuçlarını iyi yakalayın. Seçeneklerde bazen, çoğunlukla, bazıları gibi ifadeler geçiyorsa bu seçeneklerin doğru olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünebilirsiniz.  

Bu kadar da kolay olabilir mi diye takılmayın. Soru dağılımı içinde çok kolay ve “Bu da olur mu” denilecek türde sorular da olabilir. Bunları da aynı önem düzeyiyle çözün.  

Nefes her şeydir. Belirli periyotlarla derin nefes alarak nefesinizi birkaç saniye tutup yavaş yavaş verin, beyninize daha çok oksijen yollayın.  

Soruyu tekrar okuyup anlamadığınızda bir nefes alın. Sınavda dikkatiniz dağıldığında soruyu tekrar okumak yerine 10-15 saniye dinlendikten sonra soruya dönün.

Atmak mı, asla! Emin olmadığınız soruları asla işaretlemeyin.  

Altı çizili sözlere dikkat edin. Olumsuz soru köklerindeki olumsuz sözcüklerin (değildir, olamaz) altının çizili olduğunu hatırlayın.  

Kimi zaman seçeneklerden yola çıkın. Seçeneklerden sorunun çözümüne gitmek çoktan seçmeli sınavlarda diğer bir alternatif olabilir. Yüzde yüz emin olmadığınız bazı sorularda seçenekleri eleyerek doğru cevabı yakalayabilirsiniz. Ancak bunu bilgiye dayalı olarak yapmalısınız.  

Kodlama hatası ve kaydırma yapmamak için her sorudan sonra cevabı optik forma işaretleyin.  

Siz izin vermedikçe çevresel faktörler sizi etkileyemez. Sınav sırasında değiştiremeyeceğiniz dış etkenlerden dolayı, dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin, moralinizi bozmadan sadece sınavınızla, çözeceğiniz soruyla ilgilenin.  

Kaygı bulaşıcıdır, dikkat! Sınav hazırlık sürecinde kaygılı konuşmalar bulaşıcıdır ve gerginlik yaratabilir. Olumlu insanlarla birlikte olun ve olumlu düşünün. Negatif bakış açılarının insanları olumsuz etkilediğini, insanın psikolojisini bozduğunu unutmayın.  

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.