YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınava giren milyonlarca öğrenci YGS sınav soru ve cevaplarının açıklanmasının ardından heyecanla sonuçları bekliyor

22 Mart 2016, Salı 21:55
A A
YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

13 Mart 2016 tarihinde yapılan YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak merakla beklenmekte. ÖSYM'nin sınav takvimine göre YGS sonuçları 25 Mart 2016 tarihinde açıklanacak. İşte YGS sınavı hakkında detaylı bilgiler.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2016 YGS)'nın Temel Soru Kitapçığı ile cevap anahtarı Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin internet sitesinde yayınlandı. Şimdide YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? merak konusu oldu. ÖSYM'nin sınav takvimine göre, 13 Mart 2016 tarihinde yapılan YGS sınavının sonuçlarının açıklanma tarihi 25 Mart 2016 olarak belirtildi. ÖSYM'nin geçtiğimiz yıllarda sonuçların açıklanması ile ilgili net bir tarih vermemiş olsa da sonuçları diğer yıllardan farklı olarak sınavdan çok kısa süre sonra açıklamıştı.

YGS sınavına girebilmek için herhangi bir lise bitirmiş veya açık öğretim okulunda yeterli puana ulaşmış olmanız gerekmektedir. Sınav başvurusu ise dikkat edilmesi gereken br süreçtir. Başvurular başladığı anda mutlaka ÖSYM resmi sitesinden sınava giriş başvurusu yapılmalıdır. Sınav başvurusu internet üzerinden yapılabildiği gibi; henüz okul ile alakası kesilmemiş olan adaylarımız için okul idaresi tarafından da yapılabilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra yapılması gereken ikinci adım ücret ödeme adımıdır. Anlaşmalı olan bankalara yatırılması gereken sınav ücreti 55 TL’dir. Sınav ücretinizi ödedikten sonra sınav giriş hakkı kazanacaksınız. Sınav giriş kağıdı ise sınava yakın bir zamanda yine ÖSYM internet sitesinden başvuru kısmında bulunan başvurunuzun çıktısı olacaktır. Sınava başvuru çıktınız olmadan girebilmeniz mümkün değildir.

Sınavdan sonra genellikle 1 haftalık bir süre sonunda ülke genelinde yapılan YGS sınavının açıklandığı görülür. Sınav sonuçları yine ÖSYM sitesinin sonuç bölümünden öğrenilmektedir. Bu sınavda baraj denilen puanı geçen öğrenciler, sınavın ikinci basamağı olan LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı’na giriş hakkı kazanmış olacaklardır. Barajı geçemeyen öğrenciler için diğer sınava girebilmek mümkün değildir. Baraj geçilemediği takdirde tercih işlemini de yapamama durumu vardır. 

 HANGİ SORULAR HATALI?

YGS 2016 sonrası birçok eğitimci sınavdaki bazı testlerde hatalı ve çelişkili sorular olduğunu iddia etti. Uzmanlar Türkçe’nin 28’inci, fizik testinin 9’uncu ve 7’nci sorusunun hatalı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi gerektiğini savundu. Coğrafya testindeki 21’inci sorunun çelişkili olduğu ileri sürüldü. Matematik testinde ise 15 ve 30’uncu sorularda hata olabileceği söylendi.

Ölçme, Seçme veYerleştirme Merkez (ÖSYM) resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, soru itirazlarının incelendiğini, sonuçların YGS sınav sonuçlarıyla eş zamanlı olarak internet sayfasından duyuracaklarını belirtti.

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK YGS HATALI SORULAR NE OLACAK?

Yetkililer adayların bu konuda ‘müsterih’ olmasını istedi. ÖSYM’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Değerli adaylar, ÖSYM her sınav sonrasında olduğu gibi yaptığı teknik analizler veya sorulara ilişkin itirazları bağımsız bilim heyetleri/kurulları marifetiyle titizlikle incelemektedir. Sınav sonuçlarının açıklanmasından önce soru itirazı incelemeleri tamamlanacak olup inceleme sonuçları, YGS sınav sonuçlarının açıklanması ile eş zamanlı olarak internet sayfamızdan adaylara duyurulacaktır. Tüm adaylarımız bu konuda müsterih olsun. 2016 YGS sonuçları 25 Mart 2016 tarihinde açıklanacaktır.” 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bağlar'da sokağa çıkma yasağı kalktı