Yoganın cinsel yaşama 9 katkısı

Yoganın insan vücuduna faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış durumda artık. Yoganın her gün yeni bir faydasını duyuyor, hakkında her gün yeni bir araştırmaya rastlıyoruz. Elbette, stres hormonunu bastırarak sizi daha sakin bir insan haline getiren yoganın cinsel yaşama etkisinin olmaması ilginç olurdu. Yoga ve cinsel yaşam arasında yoğun bir bağlantı var. Peki yoganın cinselliğe katkıları nelerdir? Yoga ve cinsellik nerede buluşur? İşte yoganın cinsel yaşama 9 katkısı!

16 Temmuz 2020, Perşembe 11:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Esneklik

Esneklik

Yoga esneklik kazanmak için mükemmel bir yol olması dışında kaslardaki ağrıları azaltmak için de birebirdir. Daha esnek olmak demek, daha rahat girilecek pozisyonların otomatik olarak artması anlamına geliyor. 

Rahatlama

Rahatlama

Gerginlik ve stres en ateşli insanların bile ruh halini değiştirip, seksten uzaklaştırabilir. Strese girdiğimizde üretilen kortizol, seks hormonlarını bastırır. Eğer stresten uzaklaşırsanız, libidonuzu bastıracak stres hormonlarından da kurtulmuş olursunuz. Yoga oldukça iyi bir stres savardır çünkü doğru nefes almayı, esnemeyi ve geleceğe odaklanmayı öğretir. 

Islanmada iyileşme

Islanmada iyileşme

Genel olarak daha yüksek cinsel fonksiyon kayıpları yaşama riski olan metabolik sendrom sahibi kadınlar üzerinde yoganın etkilerinin incelendiği randomize kontrollü çalışmalar yapıldı. Bu kadınlarda 12 haftalık yoga programı uyarılma ve ıslanmada ciddi iyileşme sağlamış ve bu iyileşmeler yoga yapmayan kadınlarda görülmemiş.

İlaç kadar etkili

İlaç kadar etkili

2007’de Journal of Sexual Medicine’da yayınlanan bir araştırmaya göre; ereksiyon problemi olan erkeklere, kendi tercihlerine göre, ilaç tedavisi uygulanmış veya yoga yaptırılmış. Günde bir saat, düzenli olarak yoga yapan erkeklerin, leğen kemiklerinin güç kazanması sonucunda, performansları, en az ilaç tedavisi görenler kadar artmış.

Vücuda güvenmeyi sağlar

Vücuda güvenmeyi sağlar

Erkekler ve kadınlar toplum ve medyanın dayatmaları sonucu vücutlarından nefret etmeye meyillidir. Halbuki seksten zevk almanın ilk büyük şartı insanın vücudu ile barışık olmasıdır. Partnerinizle yatağa girdiğinizde vücudunuzdan utanıyor olursanız, bu kendinizi rahat bırakmanıza ve zevk almanıza engel olur; hatta gereğinden fazla tepkisiz kalıp karşınızdakini korkutabilirsiniz bile. Yoga rahat hissetmenizi sağlar.

Uyarılmayı artırıyor

Uyarılmayı artırıyor

Yapılan araştırmalara göre, yoga kadınların daha iyi bir seks için fizyolojik gelişmeler yaşamasına sebep oluyor. Arzu, uyarılma, orgazm ve tüm olarak tatminin ayrı ayrı ölçüldüğü çalışmalarda, kadınlar yoga öncesi ve sonrası olarak değerlendiriliyor. Ve evet katılımcıların yüzde 75'i her aşamada kendisini daha iyi hissediyor.

Sevişme sonrası boşluk ortadan kalkıyor

Sevişme sonrası boşluk ortadan kalkıyor

Düzenli yoga yapmak, ilk başta genital bölgede oluşan enerjinin yavaş yavaş tüm vücuda yayılmasını sağlar. Bu sürece “kalbi açmak” denir. Bu enerjiyi açığa çıkaracak tüm kapılar açıldığında, cinsellik bir sorun olmaktan çıkar. Ve sevişip sevişmemek artık bir soru işareti olmaz, çünkü cinsel eylem duygularla yoğunlaştırılmış olur. Pratikte bunun anlamı cinsel enerjinin genital bölgede sıkışıp kalmaması ve ayak parmaklarınızdan başınızın tepesine kadar vücudunuzun her yerine yayılması durumudur. Bu bütünlük hissiyatının bir avantajı daha var; orgazm olarak veya olmadan haz duygusu ortadan kalkmaya başladığında, sevişme sonrası boşluk hissi de ortadan kalkmış oluyor.

Erkeklerde cinsel fonksiyonlarda iyileşme

Erkeklerde cinsel fonksiyonlarda iyileşme

Hindistan’ın New Delhi şehrindeki Ram Manohar Lohia Hastanesinde nörolog olan Dr. Vikas Dhikav bir çalışma yürüterek 12 haftalık yoga programının erkeklerin cinsel tatmini üzerindeki etkilerini gözlemlemiş. Çalışma sürecinin sonunda katılımcılar standart erkek cinsellik anketi ile değerlendirmenin sonucunda cinsel fonksiyonlarında iyileşme olduğunu göstermişler. Araştırmacılar erkek cinsel tatmininin tüm bölümlerinde iyileşme görmüşler: “tutku, ilişki tatmini, performans, güven, partnerle senkronizasyon, ereksiyon, boşalma kontrolü ve orgazm.”

Orgazmı kolaylaştırıyor

Orgazmı kolaylaştırıyor

Yoga, vücudunuzu ve cinsel birleşim esnasında kullanılan kaslarınızı sıkılaştırarak forma sokmasının yanı sıra; kan dolaşımını düzenleyerek leğen kemiğine doğru kan akışını arttırdığından, orgazma ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo vermeye yardımcı olan 6 yağ