Yoganın sosyal yaşamınızdaki 6 yansıması

Yoga, yalnızca bir fizilsel egzersiz olmanın ötesinde, içinde geniş bir felsefe barındırır. Hiç yoga yapan insanların, yoga eğitmenlerinin neden Hindistan'ı ziyaret ettiğini düşündünüz mü? Çünkü yoga, yalnızca Youtube'taki videolardan pozların tarifinin alındığı bir egzersizin ötesinde. Bir felsefesi ve doğruları var. Hindistan'ı, yoga yapanların kutsal toprakları olarak görebilirsiniz. Felsefe, toplumu geliştirdiği ve dönüştürdüğü için önemlidir. Peki yoganın felsefesi nedir, toplumu nasıl dönüştürür ve sizin sosyal yaşantınıza olan yansıması ne şekilde olur?

15 Mayıs 2020, Cuma 10:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Uyumlu olma

Uyumlu olma

Toplumla uyumsuz olmak, bir şeyleri kabullenememek alacak verecek hesaplarını bir türlü kapatamamaktan ileri gelir. Yoga, meditasyonla iç içe olduğu için, gereksiz düşünceleri bir kenara bırakır sadece nefesinize odaklanırsınız. Yoganın yarattığı etkiler, gün boyu sürer. Yogayla kabullenmeyi öğrenir, hesaplaşmaları bir kenara bırakırsınız. İşyerinde yaşadığınız bir problem, yogaya başladığınız anda matın dışında kalır. Kabullenmeyi öğrendiğiniz için toplumla daha uyumlu bir hale gelirsiniz. 

Kıskançlık eski bir alışkanlığa dönüşür

Kıskançlık eski bir alışkanlığa dönüşür

Kıskançlığın temelini rekabet ortamı oluşturur. Yoga gibi bireysel bir kavramda, kiminle rekabet edeceksiniz ki? Yarış yoksa kıskançlık da yok. Kıskançlık kadar insanı yiyip bitiren başka bir duygu var mı?

Sabrı öğrenirsiniz

Sabrı öğrenirsiniz

Yogada her hareketin hakkını tam verebilmek için tekrar tekrar yapmanız gerekir. Kendinizle bol bol zaman geçirdiğiniz için kendinizi daha iyi tanır, yogayı bir rutin haline getirirseniz örneğin; hangi ruh halindeyken zorlandığınızı, hangi ruh halindeyken disipline bir şekilde çalıştığınızı tartma şansını yakalarsınız. Bunları tamamı size, sabrı öğretir. 

 Kötü alışkanlıklardan uzak

Kötü alışkanlıklardan uzak

Çocuk eğitiminde tartışılmaz bir doğru vardır, 'kötü alışkanlıklardan uzak olması için onu meşgul tutun'. Alkol, sigara, uyuşturucu ya da kumar alışkanlıklarının temelinde duygusal boşluklar vardır. Tüm boşluklarını dolduran/doldurmaya çalışan insanın kendini zararlı yollarla eğlendiren şeylere ne zamanı ne de ihtiyacı da vardır. 


Sorumluluklara sarılmak

Sorumluluklara sarılmak

Sorumluluklarınıza sarılırsınız, çünkü ancak rutine oturttuğunuzda yarar sağlayacağınızı bilirsiniz. Yoga bunu size ne şekilde öğretir? Yoganın canın istediğinde yapılacak bir şey olmadığını öğreterek. Sağladığın fiziksel ve ruhsal faydanın devamı için yogaya devam etmen gerekir. Bu, bir burun estetiği değildir etkisini sonsuza kadar sürecek. Botoks gibi düşünün, belirli aralıklarla yenilemeniz gerekir. 

Daha güleryüzlü olursunuz

Daha güleryüzlü olursunuz

2011’de Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmaya göre, 12 hafta boyunca düzenli yoga yapan kişilerin kaygı problemlerinde ciddi bir azalma gözlenmiş. Bunun sebebi de, beyindeki gamaaminobutirik asit seviyesinin yoga yaptıktan sonra yükselmesi. Kaygı seviyesi ciddi oranda azalan biri, nasıl asık suratlı kalabilir ki?

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yumurta zayıflatır mı? Yumurtanın zayıflatmasının 6 nedeni