YÖK Başkanı Saraç: Yeni sistem gündemimizde yok

YÖK Başkanı Yekta Saraç, CNN TÜRK muhabiri Duygu Ayaz Bayram'ın sorularını yanıtladı. Saraç, sınav sistemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu

18 Nisan 2019, Perşembe 10:19 Son Güncelleme:
A A
YÖK Başkanı Saraç: Yeni sistem gündemimizde yok

Yekta Saraç, "Bu yıl soru sayısında, sürede ve baraj puanlarında bir değişiklik olmayacak" dedi.

Saraç'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yükseköğretim sistemi sıkça değişen bir durum arz etmemekte. 8 yıl devam eden bir sistem vardı. Bu mükemmeliyeti arayan bir sistemdi ama mükemmeliyette bir boğulma söz konusu oldu. Yan tesirleri oldu. Olumsuz etkilerden kurtarmak için daha basit sade yalın ve öğrenci dostu eğitim ve öğretim odaklı yeni bir sistem kurguladık. Dört aya yayılan bir sistemden bir hafta sonuna toplanılan bir sisteme geçtik.  Öğrencilerimizi temel yeterlilik zemininde sayısal ve sözel okuryazarlığının sorgulandığı bir sistem ile tanıştırdık.

Soru sayılarında da bir değişiklik yoktur. Baraj puanında da herhangi bir değişikliğe gidilmeyecektir. Testlerde belirlenen sürelerle de ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacaktır. Süre de aslında ayırt edici bir unsurdur. Sınavın bir parçası, sınavın bir sorusu gibi düşünülmesi lazım.

'ADAYLARIN SÜKUNET İÇİNDE SINAVA GİRMELERİNİ İSTİYORUZ'

Burada aslında bir sınav stresi söz konusu. Halbuki biz öğrencilerimize sükuneti tavsiye ediyoruz. Ellerinden geleni yapmışlardır, derslerini çalışmışlardır. Hocaları onların hayattaları boyunca en önemli rehberleri, yetiştirmek için gayret sarf etmişlerdir. Artık kendilerine bir özgüven duysunlar ve sükunet içinde bu sınava girsinler istiyoruz. Sınavla ilgili şu ya da bu değişiklik ; bunları artık gündemlerinden çıkartsınlar çünkü bizim gündemimizde böyle bir başlık yok.

'GEÇEN YILKİ TYT PUANLARINI KULLANABİLECEKLER'

Biz bunu geçen sene beyan etmiştik. Beyanımız bir taahüttü. Aynı şekilde sınavda yığılmalarını da engelleyici bir unsurdu. ÖSYM ile birlikte bu konuda bir çalışma yapıldı. Geçen sene almış oldukları; tabii ki belli bir notun üzeirnde almış oldukları notun bu seneki güncellenmiş halinin korunacağı hususu ve mağduriyete yol açmadan bu sürecin sürdürülmesi hususu açık, net. Kullanabilecekler. Öğrenci lehine her iki durumdan hangisi daha yüksek ise onu kullanabilecek. Bu sene de girmiş ise geçen seneki daha yüksek ise onu da kullanabilecek veya bu sene girmemeyi düşünüyorsa onu da kullanmayabilir.

Önceki sınav ile yeni getirilen sınav arasında eşdeğerlilik sağladık. Güncelledik yani tıpta 40 binden 50 bine düşürmedik. 40 binin yeni sistemdeki karşılığını getirmiş olduk. Aynı şekilde öğretmenlik, mühendislik, hukuk için de geçerli. Onlar da güncellendi.

Başarı sıralaması şartına Türkiye'nin en doğusundan en batısına tüm akademik çevreleri, tüm sosyal siyasi görüşte olanlar ve tüm bilim çevreleri hüsnü kabul gösterdiler. Aslında biz şunu da gösterdik. Yükseköğretim ayrışma değil, bir uzlaşı noktası da olabilir. 

Bu hususta taviz vermemiz, geri adım atmamız söz konusu değil. Zaten toplumun tüm katmanları da bu adımı olumlu karşıladı.

'ÖĞRETMENLİK VE BAZI SAĞLIK ALANLARINDA KONTENJANLAR AZALTILACAK'

Bu kurul istihdam odaklı yükseköğretim politikalarının oluşturulması görev tanımıyla kuruldu. Bizim talebimiz üzerine bu kurulda Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı var. SGK var. Özel sektör de TOBB vasıtasıyla yer aldı.

Eğitim programları ve kontenjanlarının mezun istihdam ilişkisi dikkate alınarak ilişkilendirİlmesi hususUnda bu kurulun işlevsel olmasına önem veriyoruz. 

Bu hafta Milli Eğitim Bakanlığımızın ve Sağlık bakanlığımızın sunumları oldu. İleriye yönelik projeksiyonları oldu. İstihdama ilişkin aynı zamanda da TÜİK'ten de gelip brifing verdiler. Her iki bakanlığın da görüşleri oldu.

Sağlık politikalarının bir parçası: Sağlık alanından mezun olanların sayıları dolayısıyla Sağlık Bakanlığı'nın aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konularda söz söyleme yetkisi kadar tabi olan bir husus yok.

MEB bize kontenjanların azlatılması yönünde bir önerileri oldu. Öğretmenlikte bir iki alan dışında tüm öğretmenlik alanları için geçerli olacak.

Geçen sene de öğretmenlik alanıyla ilgili düzenleme yapmıştık. Kullandığımız argümanda başarı sıralaması şartıydı, bunu getirdik. O başarı sıralaması şartı zaten kontenjanlarda eksilmeye yol açtı. Bu sene daha rasyonel kontenjan esaslı bakış açımız olacak.

Sağlık Bakanlığı'nın önerisi doğrultusunda, ikinci öğretim ile ilgili bazı programlarda kontenjan azaltılmasına gidilecek. Kapatılma gibi bir durum söz konusu değil. Öğrenci kontenjanlarında bir planlama gidilmesi söz konusu. Rasyonel planlama da ülke ihtiyaçları ve mevcut potansiyel. 

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK ADAYLARA MESAJI

Eğitim öğretimlerinin önemli bir merhalesini bitiriyorlar. Kendileri, öğretmenleri ve onların iyiliğini her zaman isteyen ailelerinin de gayretleri ve emelleri doğrultusunda kendi emellerine uygun olmak üzere programlara girerler. Sükunetlerini ve özgüvenlerini kaybetmemeleri ve hayatın en önemli merhalesinin de bu sınavda başarılı olmak olduğu düşüncesine kapılmamaları lazım.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İzmir’de kamyon kıraathanenin içine girdi