YÖK'ten 400 akademisyene yurt dışında burslu eğitim imkanı (YÖK-YUDAB başvuruları başladı)

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), bu yıl ilk defa uygulamaya geçecek ve her yıl tez aşamasındaki 400 araştırma görevlisine yurt dışında burslu eğitim imkanı sağlayacak "Doktora yapan Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Bursları (YÖK-YUDAB)" programı başvuruları başladı. Programa başvurular 31 Temmuz’a kadar sürecek

17 Nisan 2018, Salı 12:04
A A
YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, ilgili akademisyenlere mektup göndererek YÖK-YUDAB hakkında bilgi verdi.

Ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda, belirlenen  öncelikli  alanlarda yükseköğretim  tarihinde  ilk  kez  başlatılan YÖK-YUDAB ile devlet üniversitelerinde doktora eğitiminde tez aşamasında olan 400 araştırma görevlisine yurt dışında en az 6 ay en fazla 1 yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırma yapma imkanı sunulacağını belirten Prof.Dr. Saraç, "Bu imkan, Yeni YÖK’ün Türk Yükseköğretiminde kalite çıtasının yükseltilmesi yönündeki çabalarında yeni bir merhaledir. Bu proje ile genç bilim insanlarımızın dünya bilim hayatı ile de kucaklaşmasını istiyoruz. Bu proje, doktora yapan istikbalin genç
 akademisyenlerine yeni bir imkan sunmakta" değerlendirmesini yaptı.

Yekta Saraç, önümüzdeki günlerde ise doktorasını tamamlamış genç bilim insanlarına yönelik yeni bir proje ile akademinin önüne çıkacaklarını ifade etti.
 

31 TEMMUZ'A KADAR SÜRECEK


YÖK-YUDAB kapsamında yurt dışında doktora araştırma  başvurusu yapmak isteyen araştırma görevlileri bugünden itibaren 31 Temmuz’a kadar "https://yoksis.yok.gov.tr/" internet adresinden başvurularını yapabilecek.

 Prof.Dr. Yekta Saraç, bu programa başvuru yapacak araştırma görevlilerinin danışman hocalarından da öğrencilerine rehberlik yapmaları ve onları yönlendirmeleri noktasında katkılarını beklediklerini kaydetti.
 

2 BİN 500 İLA 3 BİN 500 LİRA ARASINDA BURS


Bu yıl ilk defa uygulamaya geçecek YÖK-YUDAB kapsamında, her yıl tez aşamasındaki 400 araştırma görevlisine, aylık 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında değişen oranlarda burs ile yurt dışında eğitim imkanı sağlanacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.