Youtube'a saldıran kadının kimliği belli oldu

Popüler video paylaşım sitesi YouTube’un ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki genel merkezine gerçekleştirilen silahlı saldırının faili, Güney Kaliforniya’da ikamet eden İran asıllı Nasim Aghdam olarak belirlendi. Güney Kaliforniya’da ikamet eden ve YouTube genel merkezine silahlı saldırı gerçekleştiren İran asıllı Nasim Aghdam’ın YouTube’u hedef alan sitesinde firmayı sansür ile suçladığı ve Youtube’a yüklemiş olduğu videoların maddi değerinin firma tarafından düşürüldüğü bilgisi yer alıyor. San Diego’da yaşayan Aghdam, biri halen kritik durumda olan üç kişiyi silahla yaraladıktan sonra intihar etmişti

04 Nisan 2018, Çarşamba 09:36
A A
Youtube'a saldıran kadının kimliği belli oldu
İki güvenlik yetkilisi tarafından Nasim Aghdam’ın saldırı sırasında herhangi bir kimlik taşımadığı ve YouTube’da herhangi bir kişi ile bağlantısının olmadığını açıkladı. Aghdam’ın web sitesinde birçok ünlü youtuber olarak bilinen içerik oluşturucunun videosu da yer alıyor. Sitede yer alan videolarda YouTube’un kullanıcıların reklam gelirlerinden faydalanmasını sağlayan sistemi 20 Şubat’ta değiştirmesi ve binden az takipçisi olan ve 4 bin saatin altında seyredilen videolardan reklam ödemelerini çekmesi eleştiriliyor.


SALDIRGAN KADININ SİTESİNDE DİKKAT ÇEKEN YAZI


Aghdam’ın ana İngilizce kanalının 15 bin takipçisi olmasına rağmen görüldüğü kadarı ile birçok videosu reklam geliri için yeterli kıstasa ulaşmıyor. Aghdam’ın web sitesinde yer alan yazısında “Dikkat! Diktatörler her ülkede var fakat farklı taktiklerle. Sadece kısa sürede elde edilecek kişisel karlarla ilgileniyorlar ve bu amaca ulaşmak için basit insanları kandırıyor, gerçekleri saklıyor, bilimi çarpıtıyor ve halk akıl ve beden sağlığı dahil her şeyi riske atıyor. Özgürlük adına insanları programlanmış robotlara dönüştürüyor” ifadeleri dikkat çekti.


SALDIRIYI MADDİ SIKINTIDAN DOLAYI GERÇEKLEŞTİRMİŞ


Aghdam’ın sitesinde Adolf Hitler’in “Yalanı büyük yapın, basit yapın, sürekli söyleyin ve sonunda herkes inanır” sözünün de yer aldığı görüldü. Bütün bu bilgilerin ışığında yetkililer Aghdam’ın saldırısının parasal sebeplerden gerçekleştiğini belirtiyor. Öte yandan YouTube, Nasim Aghdam’a ait olan hesapları saldırıdan sonra kapattı.


 

TÜRKÇE VİDEOLARI VAR

Sosyal medya fenomeni Nasim Agham Youtube kanalında 'Meme Balonlu Kız' adlı Türkçe bir şarkı seslendirmiş ve kendi bestelediği şarkıda sağlıklı beslendiğini, modern bir hayat yaşadığını anlatıyor.​ Aghdam'ın Tarkan hakkında video çektiği ve Tarkan hayranı olduğu da ortaya çıktı.
KENDİSİNE AYRIMCILIK UYGULANDIĞINI DÜŞÜNÜYORDU

Sosyal paylaşım sitesi Youtube'un, California eyaletine bağlı San Bruno kentindeki merkezine silahlı saldırı gerçekleştirdikten sonra intihar eden saldırgan, saldırı öncesinde kişisel internet sitesinde paylaştığı Youtube'un kendisine ayrımcılık uyguladığını iddia etmiş.

İNTİHAR ETTİ
San Bruno Polis Departmanı saldırganın kimliğini Nasim Najafi Aghdam olarak açıkladı. San Diego’da yaşayan Aghdam, biri halen kritik durumda olan üç kişiyi silahla yaraladıktan sonra intihar etmişti.

Aghdam, kişisel internet sitesinde sosyal paylaşım platformu Youtube’u videolarını filtreleyerek görülme sayısını artırmasını engellediğini iddia etmiş ve tanınmış Youtuber Casey Neistat’ın Youtube’un konu ile ilgili bir videosunu paylaşmıştı. Yayınladığı videolardan birinde, Youtube tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını ve filtrelendiğini belirten Aghdam, eski videolarının izlenme sayısının oldukça yüksek olduğunu ancak filtrelenme sonrasında hiç görüntülenemediğinden yakındı. Aghdam’ın ailesiyle görüşen Mercury News gazetesinde yer alan habere göre, Aghdam’ın babası, kızının Youtube’a videoları filtrelendiği için bir süredir kızgın olduğunu söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yunanistan'da Filistin'e destek gösterisi