YouTube kapatıldı mı

Bir süre önce Vimeo'nun mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından bu kez de YouTube'a girmeye çalışan kullanıcılar 'Bu site mahkeme kararıyla engellenmiştir' uyarısıyla karşılaşıyor ve siteye erişim sağlayamıyor

13 Ocak 2014, Pazartesi 23:07
A A
YouTube kapatıldı mı

Günler önce Vimeo mahkeme kararıyla kapatılmış; ancak aynı günün akşamı tekrar erişime açılmıştı. Çok geçmeden bu kez de kullanıcılar bir şok daha yaşadı. TurkNet ve UyduNet üzerinden YouTube’a girmeye çalışan kullanıcılar siteye erişim sağlayamadı ve karşılarında ‘Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı ile Engellenmiştir!!!’ uyarısını gördü.

YOUTUBE TURKNET’TE KAPALI

Twitter’da kullanıcıların şikayetlerinin artması üzerine önce TurkNet’in çağrı merkezine ulaştık. TurkNet çağrı merkezinin konuyla ilgili yaptığı açıklamada sitenin mahkeme kararıyla yasaklı olduğu, bazı TurkNet kullanıcılarının hala YouTube’a girebildiği; ancak iki hafta içinde tüm kullanıcıların YouTube’a olan erişiminin kapatılacağını kaydetti.


UyduNet’in çağrı merkezinden ise daha farklı bir açıklama geldi. Mahkeme kararının gün içinde alındığını ve gün sonuna doğru yasağın kalktığını dile getiren çağrı merkezi yetkilileri YouTube’a gün içinde erişimin sağlanamadığını doğrularken, akşam saatlerinde erişim probleminin ortadan kalktığını dile getirdi.

TTNET VE SUPERONLINE'DA SORUN YOK


TTNET ve SuperOnline’a ise henüz böyle bir mahkeme kararı ulaşmış değil ve YouTube’a bu servis sağlayıcıları kullananlar erişebiliyor.

Öte yandan TurkNet konuyla ilgili şu basın açıklamasını yaptı:

"İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 08.01.2014 tarihli Erişimin Engellenmesi Yönünde Kararı, 09.01.2014 günü şirketimiz TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş.'ye tebliğ edilmiştir. Kararda, haberlerinizde bahsi geçen internet sitelerinin karara konu içerikleri kaldırılana kadar bu internet sitelerine erişimin engellenmesi hükmedildiğinden, bu sitelere TurkNet üzerinden internet erişimi 09.01.2014 akşamı engellenmiştir.

Bahsi geçen sitelerin ilgili içeriklerinin kaldırılıp kaldırılmadığı takip edilmiş, kaldırıldığı tespit edilen siteler 10.01.2014 sabah 09:00’da yeniden erişime açılmıştır. 14 Ocak 2014 tarihli haberinizde verilen bilgi gerçekleri yansıtmayıp, tüm kullanıcılarımız haberinizde bahsi geçen sitelere erişebilmektedir. Şirketimize yasal bir erişim engelleme kararı tebliğ edilmedikçe de herhangi bir engelleme yapılmamaktadır.

Konuyla ilgili yayınınızda yer alan haberin düzeltilerek kamuoyunun yukarıda yer alan açıklamalarımız doğrultusunda aydınlatılması için gereğinin yapılmasını rica ederiz. Saygılarımızla, TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş."

Sıradaki haber yükleniyor...