Yunanistan alev alev yanıyor! O bölge haritadan silindi

Bilanço artıyor! Yunanistan'ın Başkenti Atina'nın etrafındaki yangınlar ülkede panik yaşattı. Resmi rakamlara göre en az 74 kişi hayatını kaybetti, 156 kişi yaralandı, onlarca ev ve araç kül oldu. Yunanistan’ın Skai TV’sine konuşan bir kadın, “Mati bölgesi artık haritadan silindi. Hayatta olduğum için şanslıyım” dedi. Attiki bölgesinin doğusunda ve batısında da OHAL ilan edildi. Yunanistan Başbakanı Çipras, farklı noktalarda çıkan yangının şaibeli olduğunu duyurdu

24 Temmuz 2018, Salı 11:08 Son Güncelleme:
A A

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında çıkan yangında 74 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ulusal Sağlık İdare Merkezi'nden yapılan açıklamada en az 156 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Yunanistan’ın Kızıl Haç örgütünün yaptığı açıklamada ise Atina’nın doğusunda kısa süre önce 25 cesede ulaşıldığı açıklandı. Dün gece 24 olarak açıklanan ölü sayısı küle dönmüş ve tanınmaz haldeki 25 cesedin bulunmasıyla 49’a çıktı. Son açıklanan rakamlara göre ise ölü sayısı en az 60...


Kızıl Haç’ın başkanı Nikos Economopulos, Yunan devlet TV’sine konuştu. Economopulos, “Maalesef iki ev arasında 25 yanmış ceset bulduk. Bu kişilerin yangından kaçmaya çalışırken yandığını tahmin ediyoruz” ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan bölgenin vali yardımcısı Girgos Kokkolis, sabah saatlerinde tespit edilen 25 cesedin sahil kasabası Rafina’da bulunduğunu söyledi. Rafina’nın valisi Evangelos Bournous, “Şanssızdık. Rüzgar yön değiştirdi ve çok hızlı olduğu için birkaç dakika içinde yaşam alanlarının içine ilerledi” ifadesini kullandı.

Başkent Atina'nın da içinde bulunduğu Attiki bölgesinin bazı kesimlerinde OHAL ilan edildiği açıklandı.

Pazartesi günü yangın ilk olarak Atina’nın 55 kilometre batısındaki Kineta’da başlamıştı. Sahil kasabasının yamacında başlayan yangın Yunanistan’ın en yoğun kullanılan otoyolunun kapatılmasına sebep olmuş ve ulaşım yollarına zarar vermişti. Atina’ın 29 kilometre doğusunda bulunan Mati kasabasında ise kısa bir süre sonra yangın başladı. Mati’deki yangının, 2007 yılındaki Peloponez Yarımadası’nda yaşanan yangından sonra en büyük yangın olduğu ifade edildi.

Reuters’ın son dakika haberinde yangının yolları ve tren hattına zarar verdiği belirtilirken yapılan açıklamada bölgede yaşayan insanların evlerini terk etmeleri istendi.'HARİTADAN SİLİNDİ'

'HARİTADAN SİLİNDİ'

Yunanistan’ın Skai TV’sine konuşan bir kadın, “Mati bölgesi artık haritadan silindi. Evden kaçarken çok sayıda yanmış ceset gördüm ve arabalar cayır cayır yanıyordu. Hayatta olduğum için şanslıyım” dedi.

Rafina bölgesinde yerel turistin gittiği ve ağırlıklı olarak kamp yapanlara rastlanan Mati bölgesi hakkında hükümet sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos açıklamalarda bulundu. En az 88 yetişkin ve 16 çocuğun yaralı olarak tedavi altına alındığını açıkladı.

ÇİPRAS: ŞÜPHE UYANDIRIYOR

ÇİPRAS: ŞÜPHE UYANDIRIYOR

Saraybosna temaslarını yarıda kesen Alexis Çipras, “Tamamen orantısız bir şeyle mücadele ediyoruz” derken Avrupa Birliği partnerlerinden kara ve havadan yardım istedi. Şu ana kadar Yunanistan’a yardım gönderen ülkeler ise İtalya, Almanya, Polonya ve Fransa.


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, acil durum toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Attiki'nin hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar şüphe uyandırıyor” dedi.

KURTULMAK İÇİN DENİZ KENARINA İNDİLER

KURTULMAK İÇİN DENİZ KENARINA İNDİLER

Kurtulmak için deniz kenarına inen yüzlerce insanın yardımına koşan askeri ve sivil gemiler, Yunan Sahil Güvenlik botları ve özel sandallar, onları gece boyunca Rafina Limanına çıkarmak için seferler yaptı. Limanda bekleyen Yunan Ulusal Acil Yardım Merkezi (EKAV) araçları, limana çıkan yaralılara ilk yardımı verdikten sonra ciddi olanları yakın hastanelere nakletti, geri kalanlar ellerinde fotoğraflarla kayıp yakınları için bilgi toplamaya çalıştılar.


Evsiz kalan insanların geçici olarak barınmaları için Otelciler Birliği tarafından otel odaları temin edildi, askeri mekânlar da seferber edildi.

Sıradaki haber yükleniyor...