Yunanistan'ın helikopter fantezisi kısa sürdü

Yunanistan'ın helikopter fantezisi kısa sürdü

Yunan basını, dün Akdeniz’de görevli Türk ordusuna ait bir helikoptere Yunan hava sahasını ihlal ettiği için uyarı ateşi açıldığı öne sürdü. Ancak bu iddia Başbakanlık kaynakları tarafından yalanlandı; Yunan makamları ise daha sonra Türk helikopterinin sınır ihlali yapmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

11 Nisan 2018, Çarşamba 10:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yunan basını, Doğu Akdeniz’deki Ro Adası (Kara Ada) üzerinde alçaktan uçan bir helikoptere önceki akşam saat 23.30’da uyarı ateşi açıldığını iddia etti. Bazı medya kuruluşları helikopterin Türk ordusuna ait olduğunu öne sürerken, bazıları da bunun tespit edilemediği bilgisi verdi.


YETKİLİLER YALANLADI


Olay tartışıldığı sırada Yunan yetkililerden herhangi bir "sınırı ihlali” olmadığı açıklaması geldi.

Yunan makamların ihlal olmadığı yönünde yaptığı açıklama ise bölgede bir 'Türk helikopter' varmış algısı oluşturuldu. Başbakanlık, Yunanistan’ın bu yöndeki iddialarını net şekilde yalanladı. 
 

"SOMUT GERİLİM ÇABASI"


Yunanistan’ın “ortamı germeye çalıştığı” belirtilirken, “Yunan tarafı olmayan bir şeyi olmuş gibi gösteriyor” denildi. Yunan basınının iddia ettiği zaman diliminde bölgede seyir halinde bir Türk helikopteri bulunmadığı belirtilerek, “Bu iddialar Yunanistan’ın somut gerilim yaratma çabasından başka bir şey değil” değerlendirmesi yapıldı. (Yeni Şafak)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Galatasaray'da Marcao anlaşmazlığı