Yurt dışında nasıl arkadaş edinilir? 5 mobil uygulama, 5 sosyal yaşam tüyosu

Yurt dışında nasıl arkadaş edinilir? Vizeyi alabilmek için göbeğiniz çatladı. Tek başınıza yola çıkmak için cesaretinizi toplamak biraz zaman aldı. Eğitim ya da iş için geldiyseniz, uzun vadeli kalacagiuniz anlamina gelir. Demek ki havaalaninuda duygusal anlar yaşadınız. Eh, artık doğduğunuz yerden kilometrelerce uzaktasınız yani. 'Peki yurt dışında nasıl arkadaş edinebilirim?' konusu içinizi yiyor. İngilizcenizle ilgili biraz sıkıntı çekiyorsanız yabancı arkadaş edinmek içinizi daha fazla karartıyor olabilir. Ama yurt dışında arkadaş edinme ve yabancı arkadaş bulma sürecinizi tereyağından kıl çeker gibi halledeceğiz, merak etmeyin. // Neslihan Arslan

07 Ekim 2020, Çarşamba 14:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tinder, ama öyle bir Tinder degil, açıklayabilirim

Tinder, ama öyle bir Tinder degil, açıklayabilirim

'Bana bunlarla gelme' dediğinizi duyar gibiyim. Ama Tinder dediğimiz ve edepsizliğiyle ün salmış mecraya karşı önyargılarınızı biraz olsun törpülemekte yarar var. Öncelikle Tinder, yalnızca 'one night stand' (tek gecelik ilişki) asistanı degil. Tinder'dan neden bu kadar korkulduğunu da anlamıyorum. Artik neredeyse herkesin tanıdığı Tinder'dan tanışan ve düzenli ilişkiler kurabilmeyi başarmış insanlar var. Ama bizim burada bahsettiğimiz ilişki tipi romantik bir ilişki degil, arkadaşlık ve dil geliştirme ise Tinder'da bu imkansız degil. Bio kısmına tam olarak aradığınızı yazabilir, beklentinizin yalnızca arkadaşlık ve dil geliştirme olduğunu belirtebilirsiniz. O zaman size, bu niyette insanlar gelecektir. Türkiye'de bu mümkün olamasa bile Avrupa ülkelerinde şansınızı deneyebilirsiniz. Ama siz yine de kalabalık yerlerde buluşmaya ve gittiginiz yerin konumunu bir arkadaşınızla paylaşmayı unutmayın. Hatta bir ilişkiniz varsa bunu da yine bionuzda paylaşabilirsiniz.

Hey! VINA

Hey! VINA

İşte tarafımdan bizzat kullanılmış bir uygulama. Buradan kimseyle buluşamasanız, tanışamasanız bile uygulama kendi başına çok eğlenceli. Çesitleri testleri çözebiliyor, daha sonra test sonuçlarını profilinizde paylaşabiliyorsunuz. Koşmayı sevenler, yogiler, yeni anneler, nişanlılar, yalnız kadınlar, köpek sahipleri, kedi sahipleri gibi pek çok topluluğa da dahil olabiliyorsunuz. Ah! Asıl önemli kısmını unuttum, bu uygulama yalnızca kadınlar için.

Meetup

Meetup

Meet Up! ise sizi doğrudan hedef kitlenizle tanıştırabilecek bir uygulama. Uygulamaya üye olduktan sonra ilgi alanlarınızı seçin, sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlarin oluşturduğu gruplara katılın ve sosyalleşin. Bu bir yemek yapma workshop'u da olabilir, insanların bir araya gelip İngilizce konuşarak İngilizce pratik yaptığı bir grup da olabilir. Söz verilen saatte buluşma yerine gidin, tanışın ve anın tadını çıkarın. Pandemi nedeniyle bazı gruplar Zoom üzerinden online da yapılıyor üstelik. 

Bubmle BFF

Bubmle BFF

Bumble'i daha önce duymussunuzdur, hatta buradan date'lere bile çıkmış olabilirsiniz. Ama bu Bumble baska, adı üstünde Bumble BFF yani 'best friens forever' (sonsuza kadar en iyi arkadaşlar). Birkaç fotoğraf ekliyorsun, hızlı bir bio yazıyorsun (çok üşenirsen Instagram'daki bio'nu kopyala yapıştır). Kendine yakın bulduğun profilleri sağa kaydir. 

Ockupid

Ockupid

Bu uygulama genel olarak date bulma fikriyle kullanılsa da bence en güzel yanı, sizi ayni fikirleri paylaştığınız insanlarla bir araya getirmesi. Uygulamanın size sorduğu soruları keyifle cevaplıyor, daha sonra ise sizinle aynı cevapları veren insanlarla karşılaşıyorsunuz. Sohbet konularınız hazır, yeni insanlarla tanışmanın keyfini çıkarın işte. 

Friender

Friender

İçinde friend kelimesi geçen bir uygulamaya yüzde yüz güvenebilirsin bence. Friender da beğendiğin profilleri sağa kaydırma prensibiyle çalışıyor ancak bir farkla, burada karşına çıkan profiller rastgele değil. Profilini oluşturduktan sonra tıpkı OcKupid'teki gibi birtakım sorulari cevaplıyorsun ve karşına aynı cevapları veren kişiler çıkıyor. Böylelikle karşına çıkan kişiyle iyi anlaşma ihtimalin de artıyor. 

Tek başınıza yaşamak yerine oda kiralayın

Tek başınıza yaşamak yerine oda kiralayın

İşte bu benim yöntemim. 2 ay süreyle kalacağım Almanya'da tek başıma bir ev ya da hostelde de kalabilirdim, ancak ben Alman bir çiftin evindeki tek odayi kiraladım. Bu şekilde hem onların kirasına ortak oldum, koca bir evin kirasınıödemek yerine 3'te bir fiyatına sadece kaldığım odanın kirasını ödüyorum. Bu şekilde hem Alman kültürünü taniyyor, hem İngilizce konusuyor, hem de arkadaş ediniyorum. 

Saatlik işlerde çalışın

Saatlik işlerde çalışın

Saatlik olarak basit işlerde çalışarak hem çevre edinebilir, hem de bütçenize katki sağlayabilirsiniz. Bir saatlik çalışma, size kaliteli bir akşam yemeği olarak dönebilir. 

Sizinle aynı şehirde bulunan tanıdıklarınızın tanıdıklarına haber salın

Sizinle aynı şehirde bulunan tanıdıklarınızın tanıdıklarına haber salın

Öncelikle çekinmeyin. Diyelim ki bir süreliğine Hamburg'ta bulunacaksınız, en kötü ihtimalle iş arkadaşınızın Almancı dayısının kızı burada olabilir. Numarasını alın, gittiğinizde haber verin, şehirde yalnız olduğunuzu belirterek bir kahve içmeyi teklif edin. O sehirde yaşayan biriyle kısa bir tur, yalnız gezmekten çok daha keyifli olacak. Belki sizi başka arkadaşıyla tanıştıracak ve bir bakmışsınız bir arkadaş grubunun içindesiniz. 

Davet edin

Davet edin

Yurt dışında kaldığınız süre içinde muhtemelen birileriyle birlikte yaşıyorsunuz, tek başınıza kalacak kadar zengin olduğunuzu düsünmüyorum. Yemeğin birleştirici gücünden yararlan, yemek yap ve sofraya buyur et. Sofralar her zaman birleştirir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ekim ayında keşfetmeye doyamayacağınız yerler