Yürürken telefonla konuşmak yasak

Yürürken telefonla konuşmak yasak

Araba kullanırken ya da bisiklet sürerken cep telefonu ile konuşmanın yasaklanmasından sonra şimdi de yürürken tüm elektronik cihazların yasaklanması gündemde

28 Ocak 2011, Cuma 14:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmanın ya da mesaj yazmanın ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden sürücülerin cep telefonu kullanması dünyanın birçok yerinde yasak.

Cep telefonu ile konuşmak ve mesaj yazmanının yanı sıra kulaklıkla müzik dinlemek ya da başka taşınabilir elektronik cihazlarla uğraşmak da bir yerden bir yere giderken insanların dikkatini dağıtabiliyor.

İşte bu sebeple ABD'de bazı eyaletlerde sadece araç sürerken değil bisiklete binerken de bunlar yasaklanmak isteniyor. Örneğin Oregon eyaletinde bisiklet sürerken kulaklıkla müzik dinlemenin yasaklanması gündemde. Oregon eyaletinin planladığı bu yasağı aşırı bulduysanız, New York'ta yürürlüğe girmek üzere olan yasağı daha duymadınız demektir.

Yürürken de Yasak

New York eyaleti bir caddeden karşı karşıya geçerken taşınabilir elektronik cihaz kullanmayı yasaklayacak bir yasayı yürürlüğe koymayı planlıyor. Bahsi geçen yasa uyarınca bir caddeden karşı karşıya geçerken cep telefonu ile konuşmak, mesaj yazmak ya da kulaklıkla müzik dinlemek yasak olacak.

Geçtiğimiz Aralık ayında bir kulaklıkla müzik dinleyen bir yayanın geri geri gelen bir kamyonun sesini duymayıp ezilmesi büyük olay yaratmıştı. New York yönetimi de bu olayı örnek göstererek yayaların sağlığını korumak amacıyla böyle bir yasak koymayı planladığını açıklıyor.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı