Yürüyüş, KOAH hastalarına ilaç gibi geliyor (KOAH nedir?)

40 yaşın üstündeki her 5 kişiden birinin KOAH’lı (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) olduğu belirtiliyor. Yürüyüşün KOAH’lılar için ilaç değerinde olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tayfun Çağlayan, "Düzenli yürüyüş yüzde 3 ila 10 iyileşme sağlıyor. Bu artışlar KOAH’ta düzenli kullanılan bazı ilaçların iyileştirme etkisine yakın" dedi

08 Şubat 2019, Cuma 09:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tayfun Çağlayan, KOAH’a zararlı gaz, toz ve parçacıkların solunması sonucu oluşan mikrobik olmayan iltihabın yol açtığını hatırlattı.

KOAH’ın hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan ilerleyici özellikte bir hastalık olduğunu vurgulayan Uzm.Dr. Tayfun Çağlayan, hastalık ilerledikçe kişinin yaşam kalitesinin bozulduğuna dikkat çekti. Görülme oranının yüksekliğine karşın her 10 KOAH hastasından sadece 1'inin doktora başvurup doğru tanı aldığını kaydeden Çağlayan, şöyle konuştu:

"KOAH tüm dünyada üçüncü ölüm nedenidir. Tüm ölümlerin yüzde 5.5’inden sorumludur. Ülkemizde solunum sistemi hastalıkları en sık görülen üçüncü ölüm nedenidir. Bu ölümlerin yüzde 61.5’İ KOAH nedeniyledir. Tüm dünyada KOAH gelişimi için en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır.

Diğer tütün ürünleri, genetik risk, iç ve dış her türlü hava kirliliği, tozlu dumanlı ortamlarda çalışmak KOAH gelişimini hızlandırır. KOAH tanısı basit ve ağrısız bir test olan nefes ölçüm testi ile kolayca koyulur. KOAH tanısı konulan kişiler kesinlikle sigarayı bırakmalıdır."

BİR İLACI DA YÜRÜYÜŞ

BİR İLACI DA YÜRÜYÜŞ

KOAH saptanan hastaların hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere 4 gruba ayrıldığını, her grubun tedavisinin farklı olduğunu kaydeden Uzm.Dr. Çağlayan, yürüyüş yapılmasını önererek sözlerini şöyle sürdürdü:


"Düzenli yürüyüşler özellikle hafif, orta ve bir kısım ağır KOAH’lılarda çok faydalıdır. Yürüyüşler ortalama olarak 15 dakikada 500 metre mesafe olarak başlar, 5 günde bir 5 dakika artırılarak sonunda bir saatte 3 kilometre (10 dakikada 500 metre) olacak şekilde her gün devam ettirilir.

Toplam 3 ay sonunda hastanın tekrarlanan solunum fonksiyon testlerindeki kritik değerlerde yüzde 3 ila 10 arasında iyileşmeler saptanmıştır. KOAH’lı hastalar için bu artış değerleri çok anlamlı olup daha konforlu bir hayat yaşamasını sağlar. Bu artışlar KOAH’ta bazı düzenli kullanılan ilaçların iyileştirme etkisine yakındır. O nedenle hastalarımıza sağlıklı nefesler için 'Her gün bir adım daha fazla yürüyün' diyoruz."

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )