Yüz nakliyle hayatı değişti! 'Eskiden beni görünce kaçıyorlardı ama artık...'

Yüz nakliyle hayatı değişti! 'Eskiden beni görünce kaçıyorlardı ama artık...'

Tıp dünyasında büyük ses getiren ameliyatla yeni yüze kavuşan Uğur Acar, Türkiye'de yüz nakli yapılan ilk kişi olmuştu. 'Aynanın karşısına her geçtiğimde yüzüme dokunup şükrediyorum.' diyen Acar, 'Eskiden yüzüm yanık olduğu için beni görünce kaçıyorlardı ama artık görenler benimle fotoğraf çektirmek için yarışıyor' ifadelerini kullandı. 28 yaşındaki Acar, nakil olduğundan bu yana doktorlarla organ bağışının önemini anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

10 Kasım 2021, Çarşamba 13:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar, diğer hastaların da umutlarının yeşermesi için herkese organ bağışı çağrısında bulundu. Acar, "Aynanın karşısına her geçtiğimde yüzüme dokunup, şükrediyorum. Tıraş oluyorum, çok güzel bir duygu. Onun için son nefesime kadar organ bağışının önemini anlatacağım. Eskiden yüzüm yanık olduğu için beni görünce kaçıyorlardı ama artık görenler benimle fotoğraf çektirmek için yarışıyor. Bir nakil her şeyi değiştirdi." ifadelerini kullandı.

Antalya'nın Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gelen ve bir aylıkken evde çıkan yangında yüzü yanan Uğur Acar'ın, 21 Ocak 2012'de Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatıyla hayatı tamamen değişti.

ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİNİ ANLATMAYA ÇALIŞIYOR

Tıp dünyasında büyük ses getiren ameliyatla yeni yüzüne kavuşan Acar, nakil olduğu hastanenin otoparkında çalışıyor. Nakille yeni umutlara kapı aralayan 28 yaşındaki Acar, ilkleri yaşamanın güzel olduğunu, nakil olduğundan bu yana doktorlarla organ bağışının önemini anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

"YÜK NAKLİ SAYESİNDE NORMAL HAYATIMA DÖNEBİLDİM"

Acar, insanın başına gelince organ naklinin öneminin farkına vardığını belirterek, "Yüz, kalp, böbrek, karaciğer, akciğer nakli bekleyen çok hasta var. Yüz naklinin belki hayati önemi yok ama bana göre böbrek, karaciğer nakli kadar önemli çünkü ağır psikolojik sorunlar yaşıyorsunuz. Çocuklar sizden korkuyor, işaret ediyor. Arkadaş ortamına girmek istiyorsunuz, sizi görünce uzaklaşıyorlar. İş başvurusu yapıyorsunuz, farklı sebepler gösterip işe almıyorlar. Yüz nakli sayesinde normal hayatıma dönebildim." diye konuştu.

Dışlanmanın ağır travmalara neden olduğunu vurgulayan Acar, nakilden sonra toplumda kabul görüp, iş sahibi olduğunu dile getirdi.

"ESKİDEN BENİ GÖRÜNCE KAÇIYORLARDI"

Bağış yapan kişi ve nakli gerçekleştiren doktorlara sürekli dua eden Acar, şöyle konuştu:

"Aynanın karşısına her geçtiğimde yüzüme dokunup, şükrediyorum. Tıraş oluyorum, çok güzel bir duygu. Onun için son nefesime kadar organ bağışının önemini anlatacağım. Nakil benim umudum oldu. Hayallerimi gerçekleştirebildim ama benim daha önceki yaşadıklarımı yaşamaya devam eden çok hasta var. Onların da bir an önce sağlığına kavuşmasını istiyorum. Bunun için tüm etkinliklere gidip, bağış konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Eskiden yüzüm yanık olduğu için beni görünce kaçıyorlardı ama artık görenler benimle fotoğraf çektirmek için yarışıyor. Bir nakil her şeyi değiştirdi."

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Prof. Dr. Özlenen Özkan ve ekibi, Manavgat'ta 40 günlükken beşiğinde uyuduğu sırada evde çıkan yangında alev alan battaniyenin üzerine düşmesi sonucu yüzü tamamen yanan Uğur Acar'a 21 Ocak 2012'de yüz naklini gerçekleştirmişti. Acar'a Uşak'ta vefat eden Ahmet Kaya'nın yüzü nakledilmişti.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Alacaklıları 4 gün rehin aldı, polisler kurtardı!