Yüz şekline göre sakal şekliniz nasıl olmalı?

Artık vücudumuza göre giyinmemiz gerektiğini öğrendik. Peki ya sakal şeklimiz? Onu da yüz yapımıza göre şekillendirmemiz gerekmez mi? Vücudumuzun en erkeksi bölgesi olan sakallar elbette kişiye özel şekillenmeli. Yük şeklinize göre sakal şeklinizi nasıl belirlersiniz, tane tane anlattık.

03 Mart 2021, Çarşamba 11:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Geniş alınlılar (Kare)

Geniş alınlılar (Kare)

Eğer alnınız, yüzünüzün alt kısmına göre daha düz ise, simetriyi bozma işini sakalınıza verin. Bunu, sakalınızı yanak kısımlarını daha kısa ve çene kısmını daha uzun tutarak başarabilirsiniz. Bu şekilde yüzünüzün dörtgen görüntüsünü kapatmış olursunuz.


Dikdörtgen

Dikdörtgen

Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazla ise dikdörtgen yüz şekli söz konusudur. Ayrıca çenenin köşeli olması gerekir. Bu yüz tipinde alın, çene ve elmacık kemikleri aynı hizadadır. Dikdörtgen yüz şekli sakal modelleri genellikle yanakları daha dolgun göstermek amacıyla tercih edilir. Garibaldi sakal modeli bu amaca uygundur. Garibaldi, Bandholz’a kıyasla daha kısa tutulur. Çene kısmındaki sakala yuvarlak bir hat kazandırmak için sakal kısaltılır. Böylece dikdörtgen şekli orantılı biçimde besleyen bir görünüme kavuşulur. 

Oval

Oval

Oval yüz şekli bulunan erkekler sakal modelleri konusunda daha avantajlıdır. Bu yüz yapısının birçok sakal stiline uyumlu olduğu görülür. Eğer elmacık kemikleri çeneden geniş ve çene kısmı yuvarlaksa ortaya oval yüz yapısı çıkar. Simetrik, orantılı ve ilgi çeken bir yüz tipi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Oval yüze kirli sakal modeli ayrı bir hava katar. Kısa sakalı tercih etmeyen erkekler için Bandholz sakalı bir başka seçenektir. Ancak Bandholz tarzına kavuşmak için sabırlı olmak gerekir. En az 6 aylık bir uzama süresinin ardından sakal ve bıyığın belli oranda kısaltılmasıyla bu stil ortaya çıkar.


Dolgun yanağa dar alın

Dolgun yanağa dar alın

Daha gür bir sakal yüzünüzü daha toplu gösterir. Ya da gür sakaldan pek hoşlanmıyorsanız (ve biraz da cesaretiniz varsa) bıyık bırakabilirsiniz. Böylece dikkati çenenizden üst dudağınıza taşımış olursunuz. 


Uzun ince yüzlüler

Uzun ince yüzlüler

Yüzünüzün fazla mı uzun olduğunu düşünüyorsunuz? Yapmanız gereken en son şey bu uzunluğa daha fazla dikkat çekmek. Kirli sakal size en yakışan modellerden biri. Yaratacağınız hafif bir gölge yüzünüzün orantısını hemen değiştirecektir.

Elmas yüz

Elmas yüz

Yüzün en geniş bölümünün çene olduğu ve alnın, elmacık kemikleri ile çeneye kıyasla daha dar kaldığı yüz tipine üçgen yüz şekli denilmektedir. Yüze erkeksi bir hava kattığından simetrik avantajı doğru beslemek önemlidir. Bu nedenle çene kısmının daha dolgun gösterilmesi gerekir. Çeneyi dolgunlaştıracak sakal stilleri üçgen yüzdeki geometriyi öne çıkarır. Çapa sakal ve balbo sakal tarzları üçgen yapıya uyum sağlar. Çapa sakalda çene hattı boyunca uzanan ince ve sivri bir sakal modeli bulunurken, balbo sakalda ise favorilere temas etmeyen ve çene boyunca uzanan gür bir sakal stili söz konusudur

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir matematiği var: Hangi tene hangi parfüm?