Yüz yağlanması nasıl geçer, nasıl düzelir? Yüz yağlanmasına ne iyi gelir?

Yağlı cilt, yağ bezlerinden aşırı sebum üretiminin nedeniyle ortaya çıkar. Sebum, yanlış ürünlerden fazla aşındırmaya kadar bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. İşte yüz yağlanması için çözüm önerileri

29 Ekim 2021, Cuma 12:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YÜZDE YAĞLANMA VE YAĞLI GÖRÜNÜM

YÜZDE YAĞLANMA VE YAĞLI GÖRÜNÜM

Yüzünüzdeki aşırı yağlanma için öncelikle bazı alışkanlıklarınızı ve ürünlerinizi kontrol etmeniz gerekir.

Yağlı cilt sıklıkla yüzü etkiler. Yağlı cilt belirtileri şunları içerir:

 • Parlak veya yağlı bir görünüm
 • Ciltte çok büyük veya belirgin gözenekler
 • Kalın veya pürüzlü görünen cilt
 • Ara sıra veya kalıcı sivilceler
 • Tıkanmış gözenekler ve siyah noktalar


YÜZ YAĞLANMASI NASIL GEÇER?

YÜZ YAĞLANMASI NASIL GEÇER?

Genetik ile bağlantılı yağlı cildin önlenmesi zor olabilir. Hormonlardaki değişikliklerin neden olduğu yağlı cildi bile kontrol etmek zordur.

Yağlı ciltler için en iyi önlem, bireyin işe yarayan tutarlı bir cilt bakım rutini bulması ve buna bağlı kalmasıdır.

Yağlı cilt ortaya çıktığında, makyajla gizlemek cazip gelebilir. Ancak bazı ürünler, özellikle yağ bazlı ürünler, semptomları daha da kötüleştirebilir veya gözenekleri tıkayabilir.

Su bazlı makyaj bazıları için daha iyi bir seçenek olabilirken, diğerleri ciltleri için en iyi makyajın olmadığını düşünüyor.

YAĞLI YÜZ İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI

YAĞLI YÜZ İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI

Yağlı cilde sahip birçok insan yüzünü her gün yıkamaz. Cildiniz yağlıysa, yüzünüzü günde iki kez yıkamalısınız - ama aşırıya kaçmayın. 

Sert sabun veya deterjanlardan kaçının. Bunun yerine gliserin sabunu gibi yumuşak bir sabun kullanın.

Düzenli ve doğru şekilde yıkamak ciltteki yağ miktarını azaltabilir. Yağlı cildi yıkamak için aşağıdaki yöntemler önerilir:

 • Nazik bir temizleyici ve ılık suyla yıkayın.
 • Cildi tahriş edebilen veya kurutabilen ve daha fazla sebum oluşturarak tepki vermesini sağlayan kokulu, ilave nemlendiriciler veya sert kimyasallar içeren sabunlardan kaçının.
 • Eklenen sürtünme cildi daha fazla yağ yapmaya teşvik edebileceğinden lif kabağı ve kaba liflerden kaçının.


YÜZDEKİ YAĞLANMA İÇİN TONER KULLANIN

YÜZDEKİ YAĞLANMA İÇİN TONER KULLANIN

Alkol içeren büzücü tonerler cildi kurutma eğilimindedir.

Bazı insanlarda, doğal büzücü tonerler genişlemiş gözenekleri küçültebilir ve gözenekleri tıkayabilecek küçük ürün veya makyaj parçalarını çıkarabilir.

Cadı fındığı, onu doğal bir büzücü ve iltihap önleyici yapan yüksek tanen içeriğine sahiptir. Yağlı cilde sahip birçok insan tek toner olarak cadı fındığı kullanır.

YAĞLANAN CİLTLER İÇİN DOĞRU NEMLENDİRİCİ

YAĞLANAN CİLTLER İÇİN DOĞRU NEMLENDİRİCİ

Yüz yağlanması yaşayan ya da yağlı cilde sahip birçok kişi, cildinin daha yağlı görüneceği korkusuyla nemlendiricilerden uzak dururken, doğru nemlendiricileri kullanmak bu cilt tipine fayda sağlayabilir.

Çok yağlı cilde sahip kişiler için, yağsız bir nemlendirici cildin yağlı hissetmeden nemli ve korunmasına yardımcı olabilir.YÜZ YAĞLANMASI NASIL DÜZELİR?

YÜZ YAĞLANMASI NASIL DÜZELİR?

Yağlı cilt, yağ bezlerinden aşırı sebum üretiminin sonucudur. Bu bezler cilt yüzeyinin altında bulunur.

Sebum, yağlardan oluşan yağlı bir maddedir. Sebum, cildinizi korumaya ve nemlendirmeye ve saçınızı parlak ve sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu için o kadar da kötü değildir.

Bununla birlikte, çok fazla sebum, yağlı cilde yol açabilir ve bu da tıkanmış gözeneklere ve akneye neden olabilir. Genetik, hormon değişiklikleri ve hatta stres sebum üretimini artırabilir.

YAĞLI CİLTLER İÇİN BAL MASKESİ

 • Bal, doğanın en saygın cilt ilaçlarından biridir. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde yağlı ve akneye meyilli ciltlere fayda sağlayabilir.
 • Bal aynı zamanda doğal bir nemlendiricidir, bu nedenle cildin nemli kalmasına yardımcı olur ancak yağlı değildir. Bunun nedeni, nemlendiricilerin cildi değiştirmeden nemi çekmesidir.Balı doğrudan cildinize uygulayarak 10-15 dakika bekleyebilirsiniz.

CİLT YAĞLANMALARI İÇİN KİL MASKESİ

 • İyileştirici killer olarak da adlandırılan kozmetik killer , cilt yağını emmeye yardımcı olmak ve birçok cilt durumunu tedavi etmek için kullanılır. 
 • Fransız yeşil kili, oldukça emici olduğu için yağlı ciltler ve sivilceler için popüler bir tedavi yöntemidir. Fransız yeşil kili toz halindeki yapısı suyla karıştırılarak yüze sürülüp bekletildikten sonra temizlenir.

YAĞLI CİLDE YULAF EZMESİ MASKESİ

 • Yulaf ezmesi iltihaplı cildi sakinleştirmeye ve fazla yağı emmeye yardımcı olur. Ayrıca ölü cildin pul pul dökülmesine yardımcı olur.
 • Yüz maskelerinde kullanıldığında yulaf ezmesi genellikle öğütülür. Biraz yoğurtla karıştırarak püre haline getirip yüzünüze sürebilirsiniz.Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu bitki 10 yaş gençleştiriyor!