Yüzlerce fil cansız bulundu

Afrika ülkesi Botswana'da 2 ayda yaklaşık 350 fil öldü. "Daha önce görülmemiş bir durum" olarak tanımlanan fil ölümlerinde, yetkililer fillerin neden öldüğüne dair henüz kesin bir kanıt bulamadı ancak nörolojik bir hastalıktan şüpheleniyor.

05 Temmuz 2020, Pazar 13:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Afrika’nın azalmakta olan fil nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapan Botswana’da son 2 ayda 350'den fazla fil ölü bulundu. Uzmanlar, Okavango Deltası’nda görülen ölümlerin sebebini netleştirmek için ölen fillerden kan örnekleri alındığı ancak laboratuvar sonuçlarının yakın zamanda çıkmayacağını söylüyor.

"Daha önce görülmemiş bir durum"

"Daha önce görülmemiş bir durum"

İngiltere merkezli yardım kuruluşu olan Ulusal Park Kurtarma (National Park Rescue) isimli sivil toplum örgütünden Niall McCann, fil ölümleri konusunda hükümeti mayıs ayından beri uyardıklarını söyledi. McCann, "Kuraklıkla bağlantılı olmayan bir durumda, tek bir seferde bu kadar çok filin öldüğü daha önceden görülmemiş bir durum" diyor.


Uzmanlar bölgede ölen tek canlılar filler olduğu için zehirlenmeden şüphelenmiyor. Görgü tanıkları ise fillerin kendi etraflarında daireler çizerek dolaştıklarını söylüyor. Bu durum da uzmanların nörolojik bir hastalıktan şüphelenmesine yol açtı.

Öte yandan Botswana'da hükümet, fillerin avlanmasını yasaklayan yasayı kaldırmaya ve fil etinden evcil hayvan maması yapılmasına izin vermeye hazırlanıyordu


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kars Yahni Dağı'nda otlatılan atlar ilgi görüyor